W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ruszyła Kampania Pomarańczowej Wstążki

11.10.2022

Ruszyła Kampania Pomarańczowej Wstążki

W Ostrowieckim Browarze Kultury odbyły się warsztaty poświęcone przeciwdziałaniu przemocy wśród dzieci i młodzieży. Uczestniczyli w nich młodzi ludzie z ostrowieckich szkół, zarówno podstawowych, jak i średnich. Organizatorem wydarzenia było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim, a warsztaty wpisują się w Światową Kampanię Pomarańczowej Wstążki pn. „19 Dni przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży”, która rozpoczyna się 2 listopada.

Warsztaty są początkiem Kampanii Pomarańczowej Wstążki, w której bierzemy udział po raz drugi. Zaczęliśmy wcześniej, październikowym spotkaniem, po to, aby więcej czasu poświęcić na zjawisko przemocy – nie tylko przemocy rówieśniczej, ale także innych jej rodzajów – przemocy w rodzinach, wobec osób starszych, wobec osób niepełnosprawnych, różnych przejawów przemocy w miejscu  pracy, czy też przemocy wobec zwierząt. Pomimo wzrostu świadomości społecznej nadal funkcjonuje wiele stereotypów postrzegania przemocy, które krzywdzą. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich sposób zachowania, mówione, czy pisane słowa krzywdzą innych – mówiła Joanna Pikus, dyrektor PCPR.

Sala kinowa zgromadziła blisko 150 osób. Przedstawicieli szkół z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego, ale też z gminy Waśniów, Bodzechów, Kunów, Ćmielów i Bałtów. Delegacje szkolne odebrały pomarańczowe wstążki – symbol przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży. W spotkaniu uczestniczyli także partnerzy powiatowej kampanii – Centrum Rozwoju Lokalnego z dyrektor Agnieszką Rogalińską, które podejmuje działania w ramach Centrum Profilaktyczno-Edukacyjnego „Bez Napięcia” oraz Miejskie Centrum Kultury z zastępcą dyrektora,  Markiem Cichoszem, a także przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak i Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym.

Warsztaty dla młodzieży prowadziły Ewelina Durazińska, psycholog z Punktu Interwencji Kryzysowej w PCPR oraz funkcjonariusz Anna Wasilewska z Wydziału Prewencji KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Młodzi ludzie mogli poznać psychologiczne aspekty, a także skutki prawne stosowania przemocy. Dowiedzieli się także, gdzie szukać skutecznej pomocy oraz gdzie zgłaszać przejawy przemocy. Kolejnym wydarzeniem w ramach Kampanii Pomarańczowej Wstążki będzie konkurs plastyczny i multimedialny skierowany do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz średnich. Celem wydarzeń jest zwrócenie uwagi na zjawisko przemocy i na sposoby jej przeciwdziałania.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}