Rozmowy współprowadzących w muzeum
20.10.2022
Powiat ostrowiecki zakończył realizację projektu remontu i modernizacji obiektów Pałacu Wielopolskich i Rezerwatu Krzemionki, które prowadzone były ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z efektami prac zapoznał się wicepremier Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który odwiedził w bieżącym tygodniu częstocicki Pałac.
W spacerze po obiekcie ministrowi towarzyszyli: poseł Andrzej Kryj, senator Jarosław Rusiecki, starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, wicestarosta Andrzej Jabłoński oraz Andrzej Przychodni, dyrektor muzeum.
Widać imponujące efekty zrealizowanego projektu zarówno w Pałacu Wielopolskich, jak też wiem w drugiej części w Krzemionkach, gdzie kopalnie krzemienia znane są na całym świecie. To dobrze, że takie instytucje podnoszą swoją jakość. Pałac jest pięknie wyremontowany, z wystawą jednego z najwybitniejszych polskich artystów Leona Wyczółkowskiego, zorganizowaną we współpracy z muzeum w Bydgoszczy, mówił minister prof. Piotr Gliński.
Pałac Wielopolskich faktycznie wypiękniał. Środki na ten cel pochodziły z programu, w którym także realizowana była cała rewitalizacja Rezerwatu Krzemionki. Koszt tej inwestycji to ponad 16 milionów złotych, wkład własny powiatu to ponad 9 milionów, zaś wkład ministerstwa około 7 milionów, co pozwoliło nam zrealizować to duże zadanie. Z pewnością było warto, bo są to obiekty oceniane przez mieszkańców i turystów bardzo pozytywnie. Mamy się czym pochwalić. A od tego roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest współprowadzącym Muzeum, co pozwala na stabilizację finansową, a także na dostęp do grantów, wystaw, stąd też bardzo mnie cieszy ta wizyta, a mamy jeszcze inny projekt do dokończenia. Są to zadania dotyczące zagospodarowania terenu wokół Pałacu Wielopolskich, a więc drogi dojazdowe, ciągi piesze i tereny zielone. Mam nadzieję na pomyślną realizację tego projektu, mówiła starosta Marzena Dębniak.
Na pomyślne dofinansowanie tego zadania ma także nadzieję Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum, który zaznacza, że jest to bardzo ważny projekt, lecz kosztowny, trzeba bowiem zabezpieczyć około 1,5 miliona złotych.
Zakłada on wykonanie ciągów pieszych i dojazdowych, z użyciem kostki granitowej, techniką nie maszynową, a więc bardziej kosztowną. Równie trudny jest wybór wykonawcy, który takie zadanie zrealizuje. W najbliższym czasie zaplanowano działania projektowe, które uszczegółowią zakres prac oraz określą ich koszty.
Wizyta ministra P. Glińskiego jest nadzieją na uzyskanie dofinansowania i pomyślną realizację projektu.