W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Przewodnicząca Technikum nr 3 im. Hutników Ostrowieckich w Pałacu Prezydenckim

20.06.2023

Przewodnicząca Technikum nr 3 im. Hutników Ostrowieckich w Pałacu Prezydenckim

Uczniowie popularnego THM-u już wielokrotnie udowadniali, że szkoła ta odkrywa i rozwija ich różnorodne talenty. Tym razem Wiktoria Bochniak z klasy 3 tu/5 została zwyciężczynią IX Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Uczennicę przygotowywała polonistka Jolanta Grochulska. Sukces należy docenić  tym bardziej, że w jury na etapie wojewódzkim i ogólnopolskim zasiadali aktorzy scen polskich. Finał konkursu odbył się podczas trzydniowego pobytu w Rudzie Śląskiej.

W sumie w konkursie wzięło udział 304 recytatorów. Gośćmi Gali Finałowej były więźniarki KL Ravensbruck oraz córka ravensbruczanki Katarzyny Matei pani Maria Lorens. Wtedy też uczestnicy konkursu mieli przyjemność wziąć udział we wzruszającym koncercie „Siła miłości” w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Katowicach. Honorowym patronatem objęła go Dama Orderu Orła Białego prof. Wanda Półtawska, była więźniarka KL Ravensbruck. Młodzież miała też okazję zwiedzić Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, gdzie ponad 300 metrów pod powierzchnią ziemi zabytkowej kopalni Guido mogli na własne oczy zobaczyć, jak wygląda praca na grubie, dowiedzieć się, czym jest szola i arbajtancug, posłuchać o fedrunku i skosztować maszketów w podziemnym szynku.

Poza tym, Wiktoria za zajęcie I miejsca  wraz z finalistami oraz ich opiekunami wzięła udział w czterodniowej majowej wycieczce do Niemiec- Berlina i Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbruck. A w związku z tym, że konkurs honorowym patronatem objęła Pierwsza Dama- Agata Kornhauser-Duda, to wszyscy finaliści otrzymali ponadto zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego. Wizyta odbyła się 15 czerwca. Pani Prezydentowa podziękowała nauczycielom za pracę w przygotowanie uczestników, a młodzieży za podtrzymywanie pamięci o historii. Następnie finaliści mieli okazję zwiedzać Pałac, poznać jego "tajemnice" i anegdoty. A na koniec wszyscy zaproszeni zjedli razem obiad i zostali obdarowani zaskakującymi upominkami. Warto też zaznaczyć, że to już drugi raz, kiedy Pierwsza Dama zaprasza, a uczennice technicznej szkoły witają w Pałacu Prezydenckim też po raz drugi. W ubiegłym roku była to finalistka Aleksandra Kowal również uczennica, Jolanty Grochulskiej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}