W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiatowo-Gminne Dożynki w Bałtowie

05.09.2022

Uroczystą Mszą św. w kościele w Bałtowie odprawioną w intencji rolników i ich rodzin rozpoczęły się Powiatowo-Gminne Dożynki.

Powiatowo-Gminne Dożynki w Bałtowie

Następnie barwny korowód z pięknymi wieńcami dożynkowymi, z Pocztami Sztandarowymi, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Kunowa przeszedł ulicami Bałtowa na Pałacowe Wzgórze. Uczestniczyły w nim delegacje z gmin: Bałtów, Bodzechów, Waśniów, Kunów, Ćmielów i Ostrowiec Świętokrzyski. Ceremoniał dożynkowy rozpoczęli gospodarze dożynek – Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki oraz Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, którzy powitali zaproszonych gości. Wśród nich byli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, radni sejmiku wojewódzkiego, dyrektorzy instytucji wojewódzkich, powiatowych, samorządowcy oraz rolnicy i mieszkańcy okolicznych gmin. W rolniczym święcie wzięła udział także liczna reprezentacja powiatu ostrowieckiego z przewodniczącym Rady Powiatu Mariuszem Pasternakiem, wiceprzewodniczącą Małgorzatą Sobieraj oraz radnymi powiatowymi i członkami zarządu powiatu, Agnieszką Rogalińską, Łukaszem Dybcem.

Starostami dożynek byli: Ewelina Łaska z Wólki Bałtowskiej Kolonii oraz Bogusław Mąka z Rudki Bałtowskiej, którzy uroczyście przekazali na ręce samorządowców chleb wypieczony z tegorocznych zbóż. Dożynki były także okazją  do wręczenia odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz „Zasłużony dla Pożarnictwa”.

Odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa” odebrali:

Łukasz Nowak z gminy Kunów;
Artur Majewski z gminy Bałtów;
Marcin Kozieł z gminy Waśniów;
Marzena ChlebnaSkoczylas z gminy Bałtów.

Odznakę „Zasłużony dla Pożarnictwa” odebrali:

druh Jarosław Róg – zloty medal;
druh Robert Żuchowski – złoty medal;
druh Mariusz Gierczak – srebrny medal;
druh Kacper Baran – brązowy medal.

W czasie dożynek wręczono także wyróżnienia dla Joanny i Jacka Woch z gminy Ćmielów oraz dla Koła Gospodyń Wiejskich z Bodzechowa, które wójt gminy Jerzy Murzyn uhonorował czekiem w wysokości 1000 złotych.

Podczas dożynek odbyła się także I edycja konkursu kulinarnego pn. „Bitwa Regionów”, w którym uczestniczyły – KGW z Sarnówka Dużego, KGW z Dołów Biskupich, KGW „Wólczanki” z Wólki Bałtowskiej oraz KGW „Swojskie Babki” z Wólki Pętkowskiej. Uznanie jury, a tym samym pierwsze miejsce w konkursie zdobyły Panie z KGW w Dołach Biskupich.

Gminy prezentowały na swoich stoiskach regionalne smakołyki, które można było degustować. Niespodzianki czekały też na mieszkańców na stoiskach Kół Łowieckich oraz pszczelarzy powiatu ostrowieckiego. Tradycją święta plonów było ośpiewanie wieńców dożynkowych. Gospodarze dożynek, jak i zaproszeni goście dziękowali rolnikom i sadownikom za trud ich pracy, podkreślając jej znaczenie dla egzystencji polskich rodzin oraz życząc zdrowia i wytrwałości w codziennych, gospodarskich zmaganiach.

Jak zaznaczyła podczas uroczystości starosta Marzena Dębniak, dożynki to jedno z najważniejszych świąt w polskiej tradycji. To czas kiedy wszyscy dziękujemy rolnikom za ich trud i pracę. Czasy są niełatwe – szalejąca inflacja, problemy z nawozami, susza, ale rolnicy, sadownicy, ogrodnicy to są te grupy zawodowe, które nigdy nie załamują rąk i niezależnie od sytuacji politycznej, czy pogodowej z oddaniem wykonują swoją pracę, aby nikomu nie zabrakło tego symbolu dożynek, jakim jest chleb, za co wszystkim Rolnikom dziękuję. Oby był on na wszystkich stołach, a ciężka, rolnicza praca była zawsze doceniana.

Zwieńczeniem dożynek były występy wokalne zarówno Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu ostrowieckiego jak i popularnych zespołów muzycznych.

Zdjęcia (22)

{"register":{"columns":[]}}