W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiat na VI miejscu w prestiżowym rankingu

31.05.2023

Powiat na VI miejscu w prestiżowym rankingu

Powiat ostrowiecki znalazł się na imponującym VI miejscu wśród powiatów powyżej 75 tysięcy mieszkańców w prestiżowym rankingu „Wydatki bieżące na administrację” dwutygodnika Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Na pierwszych miejscach rankingu znajdują się samorządy, które wydają na swoje urzędy mniejsze kwoty per capita. Im wyższa pozycja w rankingu, tym wydatki bieżące na administrację, w przeliczeniu na jednego mieszkańca są niższe.

Ranking ma swoją historię i wiele kategorii. Pierwsza edycja odnosiła się do danych za 2000 rok. Ostatnia oparta jest na danych z 2014 roku. W bieżącej edycji porównywane były dwa lata: 2022 i 2014. Gminy wiejskie, małe miasta, miasta powiatowe i powiaty zostały podzielone na mniejsze grupy, bardziej jednorodne pod względem wielkości. W obliczeniach wzięte zostały pod uwagę wydatki bieżące w dziale 750 – Administracja Publiczna. Zestawienie to  może być pomocą dla każdego szefa urzędu w spojrzeniu na własną jednostkę samorządową w porównaniu do innych oraz w weryfikowaniu i analizowaniu wydatków.

Powiat na VI miejscu w prestiżowym rankingu

Po raz pierwszy od wielu lat  powiat ostrowiecki może pochwalić się wysoką notą w rankingu krajowym, co potwierdza dobry kierunek przyjętych działań przez zarząd powiatu w 2018 roku oraz celowość podejmowanych decyzji w zakresie realizowania misji publicznej.

Jak podkreśla starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, po rozpoczęciu kadencji w 2018 roku ogromne zadłużenie szpitala wymusiło oszczędności, a konieczność ratowania placówki zdeterminowała działania związane z realizacją budżetu w wielu obszarach, w tym także w wydatkach na administrację publiczną, polegającą w głównej mierze na bieżącym wykonywaniu ustaw w granicach określonych przez prawo. Dziś widać pozytywny efekt podejmowanych wówczas przez zarząd powiatu decyzji, co potwierdza ranking porównujący  podobne samorządy pod względem wydatków.

{"register":{"columns":[]}}