W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pikniki krzemienne na Europejskie Dni Dziedzictwa

06.09.2023

Pikniki krzemienne na Europejskie Dni Dziedzictwa

16 i 17 września Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki zaprasza na pikniki krzemienne. Wydarzenie wpisuje się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, których tegorocznym tematem przewodnim jest „żywe dziedzictwo”.

W sobotę 16 września w godz. 14-18 spotkamy się na placu przy Parafii Rzymskokatolickiej w Rudzie Kościelnej. Muzeum oraz grupa inicjatywna projektu „Ćmielów porcelaną i krzemieniem naznaczony” wspólnie pokażą żywe dziedzictwo. Podczas pikniku będzie można poznać różne rzemiosła uprawiane w prehistorii i skonfrontować je z ich dzisiejszymi odpowiednikami. Jak kiedyś pracowali górnik, rolnik, ceramik, tkaczka czy kowal? Jakich narzędzi używali? Odpowiedzi na te pytania należy szukać na stoiskach przygotowanych przez rekonstruktorów i lokalne stowarzyszenia, którzy poprowadzą warsztaty zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych starszych uczestników spotkania. Dla najbardziej zaangażowanych przygotowano atrakcyjne nagrody. Nie zabraknie również inscenizacji historycznej. Na zainteresowanych postacią profesora Zygmunta Krzaka będzie czekać wystawa plenerowa. Piknik krzemienny będzie także okazją do podsumowania projektu „Ćmielów porcelaną i krzemieniem naznaczony” realizowanego przez: Stowarzyszenie „W dobrą stronę”, Stowarzyszenie Miłośników Historii Ćmielowa, Stowarzyszenie „Ćmielowiacy”, Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A., Fabrykę Porcelany AS Ćmielów, Koła Gospodyń Wiejskich w Buszkowicach i Krzczonowicach we współpracy z Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W niedzielę 17 września w godz. 11-17 ożyje wioska neolityczna, będąca elementem Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki. Przy pradziejowych chatach czekać będą rekonstruktorzy. Wizyta w Krzemionkach będzie okazją do sprawdzenia jak dawniej pracowali m.in. miedziownik, tkaczka, ceramik i górnik. Podczas pikniku krzemiennego chętni będą mogli spróbować swoich sił w każdym z tych rzemiosł.

Udział w wydarzeniach w ramach Europejskich Dniach Dziedzictwa organizowanych w Rudzie Kościelnej i Krzemionkach jest bezpłatny.

Zapraszamy!

Pikniki krzemienne na Europejskie Dni Dziedzictwa

{"register":{"columns":[]}}