W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Niemal 5 milionów złotych na odbudowę zabytków

12.02.2024

Niemal 5 milionów złotych na odbudowę zabytków

W Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się spotkanie dotyczące realizacji prac przy zabytkach, które otrzymały dofinansowanie ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Starosta Ostrowiecki Marzena Dębniak podkreśliła, znaczenie pozyskanego dofinansowania - jestem bardzo zadowolona, że udało nam się uzyskać tak wysokie dofinansowanie na prace przy zabytkach, które są naszą wspólną historią i tożsamością. To dowód na to, że nasze wnioski były dobrze przygotowane i spełniały kryteria programu.

Naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu Tomasz Mroczek, przedstawił szczegóły dotyczące przyznanych środków i planowanych prac. W ramach dwóch edycji naborów wniosków otrzymaliśmy wstępne promesy inwestycyjne na łączną kwotę 4 890 200,00 zł, co stanowi 98% kosztów kwalifikowanych zadania. Minimalny wkład własny do poniesienia przez parafie wynosi zaledwie 2% kosztów zadania, co jest bardzo korzystne dla beneficjentów” - wyjaśnił naczelnik Tomasz Mroczek.

Dofinansowanie otrzymają następujące obiekty:

  • Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim - 3 420 200,00 zł na prace związane z zagospodarowaniem zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Częstocicach.
  • Parafia pw. św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim - 490 000,00 zł na renowację zabytkowych witraży wewnątrz kościoła oraz montaż hydrantów przeciwpożarowych.
  • Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim - 490 000,00 zł na prace konserwatorsko-restauratorskie zabytkowej polichromii prezbiterium i nawy bocznej.
  • Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowcu Świętokrzyskim - 490 000,00 zł na remont konserwatorski organów, pochodzących z drugiej połowy XIX wieku.

Prace przy zabytkach kościelnych zostaną przeprowadzone i sfinansowane w 2024 r. Natomiast prace w obrębie zabytkowego parku przy Pałacu Wielopolskich będą realizowane w cyklu dwuletnim, tj. w latach 2024-2025.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}