W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Niebawem ruszy przebudowa starodroża "dziewiątki"

22.03.2023

Niebawem ruszy przebudowa starodroża "dziewiątki"

Na wtorkowym posiedzeniu zarządu zapadła decyzja dotycząca zwiększenia środków finansowych, które powiat zamierza przeznaczyć na sfinansowanie  przebudowy jednego z odcinków tzw.  starodroża „dziewiątki”.

W ramach ogłoszonego przez powiat postępowania przetargowego wpłynęły trzy oferty, jednak wszystkie przekraczały wartość środków, które powiat zabezpieczył na realizację tej inwestycji. Wstępna, szacowana wartość zadania opiewała na  11 milionów złotych, natomiast złożone propozycje znacznie przewyższają tę kwotę. Oferty złożyły – Firma Trakt z kwotą 13.693.958,04 złotych, Budromost -Starachowice – 15.828.870,00 złotych oraz Konsorcjum Firm z Ostrowca Św. – 13 977 956,18 złotych.

Przypomnijmy, że  zadanie dotyczące przebudowy starodroża  „dziewiątki”, z uwagi na rosnące koszty inwestycji, zostało podzielone na trzy etapy.  Obecnie cała inwestycja to szacunkowy koszt ok. 20 milionów, a długość drogi to blisko 2,5 km.  Powiat pozyskał dofinansowanie w wysokości 10,5 mln złotych z Programu „Polski Ład”. Aktualna koniunktura na rynku budowlanym, dyktowana wzrostem cen,   nie pozwala na realizację całości inwestycji, a jedynie na  wykonanie  pierwszego etapu zadania –  przebudowy drogi powiatowej na odcinku od Kolonii Robotniczej do Boksycki, który jest najbardziej zniszczony.   Zadanie obejmuje przebudowę jezdni drogi o nawierzchni asfaltowej wraz ze skrzyżowaniem, zjazdami i zatokami autobusowymi, wybudowanie ciągów pieszych i pieszo-rowerowych, wykonanie kanalizacji deszczowej wraz z wpustami ulicznymi oraz przebudowę przepustów. Długość remontowanego odcinka to 1 600 metrów.

Jak zaznacza starosta Marzena Dębniak, stanęliśmy na stanowisku, że trzeba rozstrzygnąć ten przetarg, ponieważ nie ma co liczyć na lepszą ofertę. Mieszkańcy od lat oczekują na realizację tego zadania, dlatego nie zrezygnowaliśmy z tej przebudowy, a zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie jej w etapach. Ten odcinek jest newralgiczny, stąd taka decyzja, mówiła M. Dębniak.

Obecnie oferty przechodzą formalną weryfikację, która potrwa kilka najbliższych dni. Następnie powiat przystąpi do rozstrzygnięcia przetargu w postaci wyłonienia firmy, która ma na wykonanie tego zadania 9 miesięcy od chwili podpisania umowy.

 

Fot. Gazeta Ostrowiecka

{"register":{"columns":[]}}