W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Niebawem ruszy przebudowa pierwszego etapu starodroża

25.04.2023

Niebawem ruszy przebudowa I etapu ,,starodroża"

Niebawem ruszy przebudowa drogi powiatowej na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Boksycka. Tak zwane strodroże wykonane zostanie na odcinku 1 676 metrów od Boksycki (skrzyżowanie z droga gminną w kierunku Wymysłowa do skrzyżowania z ulicą Kolonia Robotnicza, łącznie ze skrzyżowaniem.

Umowę na wykonanie tej inwestycji podpisali  dzisiaj starosta Marzena Dębniak, wicestarosta Andrzej Jabłoński przy kontrasygnacie skarbnika powiatu, Julity Szewczyk z wyłonioną w ramach przetargu Firmą TRAKT, reprezentowaną przez prezesa Andrzeja Gieradę oraz prokurenta Edytę Nieścioruk.

Ponieważ droga przebiega przez teren trzech gmin przy podpisaniu umowy obecni byli przedstawiciele samorządów. Gminę Ostrowiec Świętokrzyski reprezentował wiceprezydent, Dominik Smoliński, gminę Kunów, burmistrz Lech Łodej, gminę Bodzechów, zastępca wójta, Jarosław Dębicki.

Jak mówiła podczas podpisania umowy starosta Marzena Dębniak, dla nas jest to bardzo ważna inwestycja. Niestety środki finansowe, którymi dysponuje powiat i dofinansowanie, które dostaliśmy wystarczają na jedną trzecią odcinka tej drogi i wybraliśmy tzw. środkowy odcinek od skrzyżowania z Kolonią Robotniczą do skrzyżowania z Wymysłowem. Starodroże przebiega przez miasto Ostrowiec Świętokrzyski, gminę Bodzechów i Kunów i tutaj też liczymy tradycyjnie na wsparcie finansowe tych gmin, zgodnie z zasadą razem można więcej. Jednocześnie będziemy się ubiegać w tym roku, jeśli będzie ogłoszony nabór o środki na pozostałe etapy tej drogi. Na razie realizujemy odcinek w najgorszym stanie, ze złym przepustem i to jest najpilniejsze zadanie. Wartość całego projektu to po przetargu prawie trzynaście milionów siedemset tysięcy. Jest to droga inwestycja, ale bardzo konieczna. Cieszę się, że ten przetarg od razu udało się rozstrzygnąć. Nas gonią terminy, bo te środki dostajemy na określony czas realizacji od podpisania umowy. Nie pierwszy raz się o to ubiegaliśmy, dostaliśmy środki w tym roku, więc niezwłocznie przystępujemy do realizacji inwestycji, mówiła M. Dębniak.

Jak zaznaczył obecny przy podpisaniu umowy, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu, Tomasz Mroczek, zadanie planowane jest w formule zaprojektuj i wybuduj, a w ramach inwestycji zostanie wykonana przebudowa jezdni drogi o nawierzchni asfaltowej wraz ze skrzyżowaniem, zjazdami i zatokami autobusowymi, wybudowane będą ciągi piesze i pieszo-rowerowe, wykonana będzie kanalizacja deszczowa wraz ze wpustami ulicznymi oraz nowe oznakowanie pionowe i poziome drogi. Przebudowany zostanie też przepust, który jest najbardziej newralgiczny i kosztochłonny, mówił T. Mroczek.

Koszt inwestycji wyniesie 13 693 958,04 zł z czego dofinansowanie z Funduszu Polski Ład to kwota 10 450,00 zł, a wkład własny powiatu to kwota 3 243 958,04 zł. Partycypację we wkładzie powiatu zadeklarował samorząd gminy Kunów w wysokości przeszło 203 000 zł. Wykonawca będzie miał  9 miesięcy od podpisania umowy na wykonanie tego zadania.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}