W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Narodowe Czytanie i święto Komisji Edukacji Narodowej w Ekonomiku

18.10.2022

Narodowe Czytanie i święto Komisji Edukacji Narodowej w Ekonomiku

W czwartek 13 października w murach Zespołu Szkół Nr 1 uroczyście obchodzono Dzień Komisji Edukacji Narodowej uświetniony występami młodzieży w ramach 11. odsłony Narodowego Czytania. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego (Damian Orłowski, Oliwia Szczepanik, Kamil Przydatek) podziękowali nauczycielom za ich codzienny trud związany z pracą dydaktyczną; cierpliwość, wyrozumiałość i serdeczność. Podziękowaniom towarzyszyły życzenia i kwiaty.

Następnie rozpoczęła się prezentacja talentów uczniów, biorących czynny udział w zapoczątkowanej w 2012 roku ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, wobec której szkoła nie została obojętna. Nawet okres pandemii nie okazał się przeszkodą, o czym świadczą nagrane w 2020 i 2021 roku filmiki. Uczniowie czytali już Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, nowele i opowiadania pozytywizmu i Młodej Polski, Balladynę Juliusza Słowackiego, Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.  W tym roku w  dwusetną rocznicę wydania czytane były Ballady i romanse Adama Mickiewicza, które zrewolucjonizowały literaturę polską i zapoczątkowały epokę romantyzmu. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze, okazały się przełomowe i dziś trudno sobie wyobrazić dzieje naszej literatury bez nich. Romantyczność, Świtezianka, Pani Twardowska czy Powrót taty od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają miłosnymi perypetiami bohaterów wywodzących się w większości z prostego ludu, magią, fantastyką, nastrojowością oraz ponadczasowymi prawdami moralnymi, z których wynika, że dobro zwycięża, a zło będzie ukarane. Warto więc pamiętać, podejmując jakieś działania, decyzje czy wypowiadając słowa, że karma wraca.

Jako pierwsza zaprezentowana została Romantyczność, nazywana balladą programową, a ukazująca miłość Karusi do Jaśka, jej rozpacz i tęsknotę oraz reakcję prostego ludu, narratora i Starca.

W tej balladzie wystąpili: Oliwia Szczepańska, Oliwia Szczerba, które po raz czwarty czynnie uczestniczą w czytaniu, przekazując pałeczkę młodszym koleżankom i kolegom, oraz Mateusz Pronobis z klasy Iwz.

Świtezianka to historia miłości, niewierności i poniesionej kary. Niech będzie przestrogą również w naszych czasach.

W role bohaterów wcielili się: Kinga Lipka, Julia Wielgus, Kacper Krakowiak  z klasy Id.

O sprycie i przebiegłości słynnego Twardowskiego przypomniały: Justyna Jedlikowska, Aleksandra Sieczka i Julia Pyda  z klasy Id.

Każdy, kto przyniósł swój prywatny tomik poezji Adama Mickiewicza, otrzymał pamiątkowy stempel wydany przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystość przygotowały: Anna Czuba i Małgorzata Pękalska oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego – Dorota Mazan.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}