W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Mieszkańcy zachwyceni Wielkanocnym Ryneczkiem

03.04.2023

Mieszkańcy zachwyceni Wielkanocnym Ryneczkiem

W sobotę w Ostrowieckim Browarze  Kultury mocno zapachniało Świętami Wielkanocnymi. Od kolorowych pisanek, żółtych kurczaczków,  barwnych palm i innych świątecznych ozdób aż mieniło się w oczach, a przygotowane stoły uginały się od wielkanocnych przysmaków.

Panie z KGW Buszkowice częstowały pysznym pasztetem i zorganizowały warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Na stoisku KGW Jastków były przepyszne pierogi, babeczki do koszyczka i kolorowe palmy. Tradycyjny żurek z jajkiem i pasztet z selera to nowinka pań z KGW Szwarszowice. Panie z  KGW „Kalina” z Nietuliska Dużego zachwyciły zupą chrzanową z jajkami i boczkiem – wielkanocnym smakołykiem niegdyś gotowanym w polskich domach. To tzw. „babciny przepis”, odnaleziony przez panią Zdzisławę Kwiecień. Jak mówi przewodnicząca KGW Teresa Wykrota, wczesną wiosną w wiejskich chatach nie było dużego wyboru – ludzie mieli dostęp jedynie do jajek, bo mieli kury, do ziemniaków i chrzanu z pola  oraz wieprzowiny – boczku i słoniny, stąd też zupa chrzanowa była dosyć częstym wielkanocnym menu.

Na Wielkanocnych stołach nie mogło zabraknąć także świątecznych ciast – mazurków, serników i wielkanocnych bab, na które zapraszały panie z KGW Szewna. Wszystkie stoiska odwiedzili – starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Pasternak, wiceprzewodnicząca, Małgorzata Sobieraj oraz Agnieszka Rogalińska, członek zarządu powiatu, wiceprezydent, Artur ŁakomiecIrena Renduda – Dudek, przewodnicząca Rady Miasta, wiceprzewodnicząca Joanna Pikus oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych, Mariusz Łata radni Artur Zawadzki i Aron Pietruszka, a także Jacek Kowalczyk, dyrektor MCK. Tradycyjnie radni na swoim stoisku prowadzili świąteczną akcję charytatywną, fundując słodkie pyszności, w tym watę cukrową dla najmłodszych, z których cegiełki będą przekazane na rehabilitację Leosia Rendudy.      

Bardzo dziękuję za to, że na nasze zproszenie odpowiedziało tak wielu wystawców. Ale jeszcze bardziej cieszę się, że nie zawiedli również mieszkańcy, którzy tłumnie odwiedzili Ostrowiecki Browar Kultury. Cały budynek pachnie świętami, a stoły uginają się pod smakołykami i pięknymi wielkanocnymi ozdobami, mówiła starosta Marzena Dęniak, odwiedzając wszystkie stoiska. 

 Wielkanocny Ryneczek to też przepiękne, wiosenne ozdoby – stroki wielkanocne, serwetki do koszyczków, bukiety  i inne rozmaitości , które można było zakupić na stoiskach WTZ „Zintegrowani”WTZ „Razem”, a także na stoiskach prywatnych. Jednocześnie najmłodsi wraz z rodzicami w BWA mogli brać udział w plastycznych  warsztatach wielkanocnych, tworząc pisanki, zajączki i inne świąteczne  wspaniałości. Podczas Ryneczku odbywały się także występy artystyczne najmłodszych i tych troszkę starszych, konkursy na najpiękniejszą palmę i koszyczek wielkanocny. Sporym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko przygotowane przez Muzeum w Krzemionkach, na którym można było się dowiedzieć w jaki sposób dawniej krzesano ogień i jakich narzędzi używali neolityczni ludzie.  Mieszkańcy opuszczali Ryneczek ze świątecznymi zakupami i radością przygotowania do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. 

Organizatorami Ryneczku Wielkanocnego było Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zdjęcia (58)

{"register":{"columns":[]}}