W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Mieszkańcy jeżdżą już po nowym moście

28.10.2022

Most w Małym Jodle

Mieszkańcy Małego Jodła w gminie Kunów mogą już korzystać z bezpiecznego przejazdu nowym mostem na rzece Węgierce, łączącym miejscowości Prawęcin i Chocimów. Długo oczekiwana i często zapowiadana w ostatnich kadencjach inwestycja, nareszcie znalazła swój szczęśliwy finał. W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste przekazanie mostu do użytku, w którym uczestniczyli: poseł Andrzej Kryj,  starosta Marzena Dębniak, wicestarosta i radny powiatowy z tego terenu, Andrzej Jabłoński, radna powiatowa Beata Duda, burmistrz Kunowa Lech Łodej wraz z pracownikami, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu Tomasz Mroczek, oraz kierownik Referatu Zarządzania Drogami, Romuald Wójcik, dyrektorzy firmy  „Saltor” Hubert Wielgo i Marcin Kobos, wykonawcy inwestycji, ksiądz Robert Utnik z parafii Św. Władysława w Kunowie,  radna gminna Barbara Domagała, sołtys Małego Jodła, Izabela Surowiec i mieszkańcy miejscowości. W imieniu senatrora Jarosława Rusieckiego obecny był Artur Głąb.

Mieszkańcy od kilkunastu lat zabiegali o budowę nowego mostu, który stanowi jedyną drogę dojazdową do sąsiednich posesji. Po ulewnych deszczach w 2014 r. drewniany most częściowo wyłączono z ruchu, gdyż zniszczenia zagrażały bezpieczeństwu jego użytkowników. Pobliski wąwóz z uwagi na małą szerokość nie pozwala na przejazd pojazdów z rolniczym sprzętem, czy też dużych samochodów właścicieli prywatnych przedsiębiorstw. Problemy mieszkańców były przedmiotem wielu zebrań oraz publikacji medialnych. Jednak powód nie realizowania tej inwestycji był jeden – brak środków.

W 2017 r. zlecono wykonanie dokumentacji projektowej, lecz wykonawca nie wywiązał się z zobowiązania. W 2018 r. władze powiatowe obecnej kadencji zleciły wykonywanie dokumentacji nowemu podmiotowi, po ponownym przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Sprawę budowy mostu w Małym Jodle mocno lobbował wicestarosta Andrzej Jabłoński. W 2019 r. powiat uzyskał pozwolenie na budowę w trybie specustawy drogowej i realizację inwestycji. Jednak z uwagi na zmianę przepisów MSWiA zarządca nie mógł uzyskać dotacji celowej na remont, przebudowę i odbudowę obiektów zniszczonych i uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych. W 2021 r. powiat ostrowiecki złożył wniosek o dofinansowanie zadania w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Listę zadań ogłoszono w lutym 2022 r. Już w kwietniu 2022 r. zostało ogłoszone postępowanie przetargowe, po którym wyłoniono wykonawcę. Umowę na realizację inwestycji samorząd powiatowy podpisał w maju bieżącego roku. Firma wykonawcza miała pięć miesięcy na realizację zadania.

Prace przebiegały zgodnie z przyjętym harmonogramem. Obejmowały rozbiórkę istniejącej, drewnianej konstrukcji, budowę mostu o konstrukcji ustroju z belek prefabrykowanych strunobetonowych o długości 12 metrów i szerokości 9,58 metrów wraz z jezdnią z mieszanek mineralno-asfaltowych oraz wykonanie ścieków skarpowych z umocnieniem skarp kostką kamienną i dna cieku materacami gabionowymi – wyjaśnia naczelnik Tomasz Mroczek.

Nowy obiekt wygląda imponująco i będzie służył mieszkańcom długie lata, a przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo poruszającym się nim ludzi. Koszt zadania to ponad 1,5 miliona złotych, z czego ponad 900 tysięcy to dofinansowanie z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wkład własny został sfinansowany we współpracy powiatu z samorządem gminy Kunów, z czego dotacja gminy Kunów wynosi ponad 370 tysięcy, zaś powiatu ponad 220 tysięcy.

Inwestycja będzie także służyła turystom, bowiem to bardzo urokliwa część gminy Kunów, chętnie odwiedzana, zachęcająca do wycieczek rowerowych i spacerów.

Bardzo mnie cieszy, że budowa nowego mostu ma swój szczęśliwy finał i mieszkańcy już mogą z niego korzystać. To kolejny przykład dobrej współpracy pomiędzy samorządami, której efektem jest bezpieczeństwo mieszkańców i poprawa jakości ich życia, mówiła podczas otwarcia starosta Marzena Dębniak.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}