W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Mieszkańcy Janika korzystają już z wyremontowanej drogi powiatowej

24.03.2022

Mieszkańcy Janika w gminie Kunów mogą już poruszać się po wyremontowanej ulicy Okrężnej.

Mieszkańcy Janika korzystają już z wyremontowanej drogi powiatowej

To blisko 1300 metrowy odcinek drogi powiatowej, który został wykonany przez dwa samorządy, powiatowy oraz gminny.

W dzisiejszej konferencji prasowej uczestniczyły władze powiatu ostrowieckiego, starosta Marzena Dębniak, wicestarosta i radny z tego okręgu, Andrzej Jabłoński, skarbnik powiatu, Julita Szewczyk, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju, Tomasz Mroczek oraz władze gminy Kunów, burmistrz Lech Łodej, radni z tego terenu, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie oraz mieszkańcy Janika.

Jak mówiła starosta,  Marzena Dębniak, zadanie to  jest wykonane tylko i wyłącznie ze środków własnych samorządów. Proporcjonalnie podzieliliśmy się  kosztami. Powiat przekazał blisko 380 tysięcy złotych gminie Kunów, wkład własny gminy to ponad 680 tysięcy złotych. Nie jest to pierwsze i nie ostatnie zadanie w tej gminie. Wykonaliśmy wspólnie ulicę Wiatraczną, teraz Okrężną,  a za chwilę ogłosimy przetarg na przebudowę  mostu w Małym Jodle. Współpraca z gminą Kunów układa się bardzo dobrze.

Prawie 1300 metrowy odcinek zrealizowany został przez gminę Kunów w ramach odtworzenia po wykonanej kanalizacji. Dwa krótsze odcinki z jednej i drugiej strony ulicy zostały wykonane również przez gminę Kunów, ale z dotacji otrzymanej w stu procentach z powiatu ostrowieckiego.

Samorządy na mocy porozumienia wybrały taki sposób realizacji inwestycji ze względu na wybór jednego wykonawcy, co jest uzasadnione technologicznie i ekonomicznie. Przy takim bowiem rozwiązaniu droga mogła być wykonana  taniej i lepiej. Tak więc porozumienie obejmowało odtworzenie głównego odcinka, ale również dwóch krótszych odcinków z obydwu stron ulicy. A w ramach remontu wykonano nową nawierzchnie, pobocza oraz zjazdy do posesji. Dodatkowo na  odcinku, gdzie jest zabudowa wykonane zostało przebrukowanie wjazdów.

Remont ulicy znacząco poprawił bezpieczeństwo na tym odcinku kierowców, pieszych i rowerzystów, którzy często korzystają z tego szlaku.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}