W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Frankofonii w LO Nr I im. St. Staszica

21.03.2023

Międzynarodowy Dzień Frankofonii w LO Nr I im. St. Staszica

Międzynarodowy Dzień Frankofonii obchodzony jest rokrocznie na całym świecie 20 marca. Święto upamiętnia powstanie Międzynarodowej Organizacji Frankofonii w 1967 roku i ma na celu promocję języka francuskiego, zwyczaje oraz kulturę francuską. W tym dniu odbywają się koncerty, wystawy artystyczne, spektakle teatralne, konferencje. Obchody związane są z integrowaniem środowisk francuskojęzycznych oraz upowszechnianiem wiedzy dotyczącej różnorodności kulturowej.

W tym roku celebrowanie tego święta w Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Stanisława Staszica przebiegało w dwóch etapach. W pierwszej części uczniowie uczący się języka francuskiego wzięli udział w niezwykłym spotkaniu z François Martineau, artystą francuskim, który podbił serca Polaków, biorąc udział w programie „Mam Talent”. Po krótkim, kameralnym koncercie był czas na interakcję z artystą.

Druga część spotkania z kulturą francuską miała miejsce w sali gimnastycznej, gdzie sceneria paryskich uliczek umożliwiła publiczności przeniesienie się do tego niezwykłego miejsca. Tegoroczne wydarzenie pod patronatem m.in. starosty Marzeny Dębniak, którą reprezentował naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych, Mariusz Łata, zatytułowane było „Jeunes et talentueux” czyli „Młodzi i utalentowani”, a ideą spotkania było zaproszenie do współpracy uczniów szkół podstawowych, którzy swoimi występami przyczynili się do wspólnego celebrowania kultury francuskiej. W programie nie zabrakło tańca, układów gimnastycznych, poezji, muzyki instrumentalnej, pięknych piosenek, czytania fragmentu „Mikołajka” oraz wywiadu z legendarną Marianną - symbolem wolności. Było też miejsce przypominające Place du Tertre na Montmartre w Paryżu, przygotowane dla uczniów-malarzy, których zadaniem było stworzenie własnej pracy, inspirowanej portretem Mona Lisy.

Uroczystość przygotowała nauczycielka języka francuskiego, miłośniczka i propagatorka języka francuskiego w naszym mieście, Karina Kateusz-Dominik wraz z Ewą Młodawską i Moniką Stencel.

Fot. Lokalna TV

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}