W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Marsz Godności przeszedł ulicami Ostrowca Świętokrzyskiego

05.05.2022

Przy pięknej pogodzie odbywały się obchody Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, których organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych.

Marsz Godności przeszedł ulicami Ostrowca

Barwny korowód uczniów szkoły wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami w towarzystwie Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia, przemaszerował do Kolegiaty Świętego Michała Archanioła, by uczestniczyć we Mszy świętej w intencji osób z niepełnosprawnościami. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na ostrowiecki Rynek.

W obchodach tego dnia podopiecznym ZSS towarzyszyli starosta ostrowiecki, Marzena Dębniak, przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Pasternak, członkowie zarządu Agnieszka Rogalińska i Łukasz Dybiec, dyrektor PCPR, Joanna Pikus oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych, Mariusz Łata oraz radny miejski, Artur Zawadzki.

Starosta M. Dębniak dziękując za zaproszenie zaznaczyła, że samorząd powiatowy nie tylko zwraca uwagę, ale przede wszystkim nieustannie tworzy warunki w zakresie dostępu osób z niepełnosprawnościami do obiektów użyteczności publicznej poprzez poprawę ich infrastruktury. Zadania w zakresie likwidacji barier transportowych, architektonicznych czy przeciwdziałanie degradacji infrastruktury realizowane przez naszą jednostkę PCPR służą właśnie osobom z niepełnosprawnościami. Za chwilę uruchomimy windę w budynku Starostwa, po to by maksymalnie ułatwić dostęp osób niepełnosprawnych do naszego urzędu. Przypomnę, że w PCPR stworzyliśmy specjalne stanowisko do obsługi osób, które chcą składać wnioski o różnego rodzaju pomoc, ale też uruchomiliśmy Punkt Interwencji Kryzysowej, dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Tak więc nieustannie zabiegamy o poprawę warunków życia takich osób – mówiła starosta M. Dębniak.

Na zakończenie happeningu uczestnicy wspólnie z gośćmi zatańczyli taniec integracyjny i degustowali słodycze, którymi częstowali samorządowcy.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to święto obchodzone co roku 5 maja, zapoczątkowane we Francji w latach 90-tych XX wieku. W Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Dzień Godności ma na celu łamanie barier i stereotypów panujących w opinii publicznej na temat osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dzięki obchodom tego dnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą zaprezentować swoje możliwości i umiejętności. 5 maja jest również okazją do podwójnej refleksji o sytuacji osób niepełnosprawnych.

Zdjęcia (23)

{"register":{"columns":[]}}