W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Małachów z kolejną placówką opiekuńczą

10.03.2023

Małachów z kolejną placówką opiekuńczą

Starosta Marzena Dębniak wraz z dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Joanną Pikus odwiedziły kolejną, nową Placówkę Opiekuńczo – Wychowawczą w Małachowie. Jest to już czwarta w tym miejscu placówka typu socjalizującego, dedykowana dzieciom od 10 roku życia. Wcześniej był tu nieużytkowany pustostan. Dzięki środkom powiatu ostrowieckiego oraz pozyskanym funduszom z zewnątrz udało się wyremontować budynek, wyposażyć w meble oraz sprzęt AGD i RTV. Swoje miejsce znalazło tu 14 dzieci, z którymi rozmawiała starosta.

Cieszę się, że dzieci są zadowolone, mają doskonałe warunki, nowe wyposażenie oraz nowoczesny sprzęt, z którego korzystają. Teren wokół także sprzyja rekreacji i aktywnemu spędzaniu wolnego czasu. Budynek ten od wielu lat nie był wykorzystywany, stał pusty. Udało się go wyremontować i stworzyć dom dla dzieci. Aby im się tu szczęśliwie mieszkało – mówiła starosta Marzena Dębniak.

Jak mówiła Edyta Kaczmarska, dyrektor Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Małachowie budynek został kompleksowo wyremontowany i zaadoptowany na potrzeby dzieci. W budynku jest pięć pokoi dla wychowanków, dwie łazienki, kuchnia połączona z jadalnią, świetlica i pokój wychowawców. Remont trwał miesiąc, zaś wartość prac to około 100 tysięcy złotych.

Jak podkreślała Joanna Pikus, dyrektor PCPR, kolejna placówka to wyjście naprzeciw potrzebom najmłodszych, którzy w tym miejscu znajdują nie tylko komfortowe warunki do życia, ale także troskę i rodzinne ciepło. Obecnie w Placówkach Opiekuńczo – Wychowawczych w Małachowie przebywa 61 dzieci. Według nowych przepisów obowiązujących od lutego br. dzieci mogą w placówkach przebywać od 10 roku do 25 roku życia. Obecnie trwają także rozmowy dotyczące utworzenia Placówki Specjalistycznej dedykowanej dzieciom z niepełnosprawnościami. Na terenie powiatu ostrowieckiego nie ma tego typu miejsca, stąd też samorząd powiatu podejmuje starania o stworzenie takiej formy wsparcia dla najmłodszych.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}