W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kwalifikacja wojskowa 2023 rozpoczęta

05.06.2023

Kwalifikacja wojskowa 2023 rozpoczęta

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w powiecie ostrowieckim.

W inauguracji wydarzenia uczestniczył m.in. wicestarosta Andrzej Jabłoński, który zaznaczył, że w tym roku wezwanie otrzyma ok. 700 osób z terenu powiatu, głównie mężczyzn urodzonych w 2004 r., ale także w latach wcześniejszych, tj. 1999-2003, którym do tej pory nie przyznano kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wzywane mogą być także kobiety, które posiadają umiejętności potrzebne w wojsku. W naszym powiecie kwalifikacja potrwa do 7 lipca 2023 roku.

Kwalifikacja wojskowa odbywa się od 2009 roku, czyli od czasu zawieszenia zasadniczej służby wojskowej. Ma na celu zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem służby w wojsku.

Kto stanie przed komisją?

Każdego roku wezwanie przed komisje lekarskie dostaje tzw. rocznik podstawowy, czyli mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (tym razem jest to rocznik 2004), a także:

•    mężczyźni urodzeni w latach 1999–2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

•    osoby urodzone w latach 2002–2003, które otrzymały kategorię zdrowia B;

•    kobiety urodzone w latach 1999–2004, mające wykształcenie przydatne w wojsku lub kończące w tym roku naukę w określonych specjalnościach i kierunkach, w tym lekarskim, farmacji, pielęgniarstwa, psychologii, ratownictwa medycznego i weterynarii;

•    osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata bez orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Powiatowa Komisja Lekarska 

Powiatowa Komisja Lekarska ma swoją siedzibę w budynku Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego ul. Akademickiej 12 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jej członkowie pracują od poniedziałku do piątku, od godz. 8:00.

Każdego czeka podstawowe badania lekarskie, w tym m.in. pomiar ciśnienia, sprawdzenie słuchu i wzroku oraz postawy. Ci, którzy zmagają się z chorobą przewlekłą, będą musieli przedstawić dokumentację medyczną i w razie konieczności wziąć udział w dodatkowych badaniach. Kolejnym etapem kwalifikacji jest rozmowa z przedstawicielem wojskowego centrum rekrutacji, który – na podstawie m.in. orzeczenia lekarskiego i kategorii zdrowia przyznanej przez członka komisji lekarskiej – zdecyduje o przeznaczeniu (lub nie) do odbycia czynnej służby wojskowej i wręczy książeczkę wojskową. Ci, którzy pozytywnie przejdą kwalifikację, zostaną po 14 dniach przeniesieni do rezerwy. Wyjątkiem będą osoby z kategorią B, czyli z orzeczoną czasową niezdolnością do służby. Oni w kolejnych latach ponownie będą musieli stanąć przed komisją. Nowością w tym roku jest dodatkowe badanie psychologiczne.

Co zabrać ze sobą na kwalifikację?

Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej powinny mieć ze sobą:

•    dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;

•    dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;

•    dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej (jeżeli takie dokumenty posiada) – w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej;

•    dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe;

•    potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.

W czasie trwania kwalifikacji wojskowej każda z osób podlegająca kwalifikacji może zasięgnąć informacji dotyczącej służby wojskowej od przedstawiciela administracji wojskowej.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}