W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Komunikat w sprawie punktów wydawania preparatów stabilnego jodu w postaci tabletek jodku potasu, na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego

07.10.2022

Zgodnie z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Powiat Ostrowiecki został zaopatrzony w odpowiednią ilość tabletek z jodkiem potasu. Są one przygotowane do dystrybucji w razie konieczności. Zostanie wtedy uruchomionych 100 punktów, w których tabletki będą wydawane mieszkańcom.

Tabletki jodku potasu

Zwracamy się do Mieszkańców Powiatu Ostrowieckiego o zapoznanie się z rozmieszczeniem punktów wydawania preparatu stabilnego jodu, w postaci tabletek jodku potasu oraz z tabelą dawkowania.

Przyjęty plan ma charakter działania prewencyjnego, aby w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego, mieli Państwo świadomość, gdzie zgłosić się po preparat.

W przypadku wystąpienia mało prawdopodobnego zdarzenia, jakim jest skażenie radiacyjne, służby państwowe natychmiast powiadomią Mieszkańców wszelkimi dostępnymi kanałami, m.in. za pomocą alertu RCB. Wówczas rozpocznie się uproszczona dystrybucja preparatu bezpośrednio do obywateli.

Każdy Mieszkaniec otrzyma niezbędną liczbę tabletek, zgodnie z potrzebami uwzględniającymi również członków rodziny.

Ponadto zaznaczamy, iż dawkowanie winno odbywać się zgodnie z zaleceniami – szczegóły w załączonym poniżej materiale informacyjnym.

Profilaktyka jodowa

Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując tym samym wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz zapobiega jego gromadzeniu się.
Zaleca się jak najszybsze przyjęcie tabletki, najlepiej w ciągu 2 godzin od momentu wystąpienia promieniowania. Jednak podanie tabletki w ciągu 8 godzin od momentu promieniowania jest wciąż korzystne.

Dawkowanie jest uzależnione od wieku osoby przyjmującej:

  • noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc 1/4 tabletki (12,5 mg jodu)
  • dzieci od 1 miesiąca do 3 lat 1/2 tabletki (25 mg jodu)
  • dzieci od 3 do 12 lat 1 tabletka (50 mg jodu)
  • osoby od 12 do 60 roku życia 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu)
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią (w każdym wieku) 2 tabletki (100 mg jodu)

Poniżej w materiałach został zamieszczony wykaz punktów wydawania preparatów stabilnego jodu na terenie powiatu ostrowieckiego oraz ulotki informacyjne dotyczące profilaktyki jodowej.

 Sytuację radiacyjną na terenie Polski można sprawdzać na mapie aktualizowanej przez Państwową Agencję Atomistyki

Materiały

Wykaz miejsc wydawania powiat ostrowiecki.
Wykaz​_miejsc​_wydawania​_powiat​_ostrowiecki​_(1).docx 0.02MB

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}