W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kolejne środki na ułatwienia dla niepełnosprawnych

07.07.2023

Kolejne środki na ułatwienia dla niepełnosprawnych

W Starostwie Powiatowym podpisane zostały umowy z samorządami i stowarzyszeniami, które otrzymały dotacje na inwestycje poprawiające jakość życia osobom z niepełnosprawnościami.

Środki na dofinansowania pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i są przekazywane w ramach Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami III. Koordynatorem tego zadania z ramienia powiatu ostrowieckiego jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Umowy podpisywali, po stronie powiatu: starosta Marzena Dębniak, wicestarosta Andrzej Jabłoński i skarbnik Julita Szewczyk. Zaś samorządy reprezentowali: z gminy Bałtów, wójt Huber Żądło i skarbnik Paweł Kudas, z gminy Bodzechów, sekretarz Małgorzata Sobieraj i skarbnik Beata Gardynik, z gminy Ćmielów, burmistrz Joanna Suska i skarbnik Jarosław Nowak, z gminy Waśniów wójt Krzysztof Gajewski i skarbnik Bogumiła Bugaj. Z ramienia Stowarzyszenia „Razem” na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Umysłowo, umowę podpisywała sekretarz Anna Kolasa, a Stowarzyszenie „Zintegrowani” reprezentowała prezes Barbara Jakubowska. Przy podpisaniu umów obecna była również dyrektor PCPR, Joanna Pikus. Jak zaznaczyła starosta Marzena Dębniak, chcę podziękować gospodarzom gmin i stowarzyszeniom, za to że składają dobre wnioski, które ułatwiają życie osobom z niepełnosprawnościami. My, jako powiat co roku występujemy do różnych programów o dofinansowania po to, by przełamywać bariery i ułatwiać życie mieszkańcom. Dzisiejsze umowy to ponad 766 tysięcy złotych i wiem, że one będą dobrze służyć. Chciałabym jednak, żeby to dofinansowanie było jeszcze większe bo szczególnie windy są nisko dofinansowane, a są najbardziej kosztowne, mówiła M. Dębniak.

Wśród beneficjentów programu jest także samorząd powiatowy, który właśnie na budowę windy w Liceum Ogólnokształcącym nr II im. Joachima Chreptowicza otrzymał 165 tysięcy złotych, a to zaledwie 55 proc. wartości inwestycji. Brakującą kwotę dołoży z własnego budżetu.

Jak zaznaczyła dyrektor J. Pikus, dotacje otrzymały wszystkie jednostki, które się o nie starały. Mam nadzieję, że przy realizacji kolejnego zadania te wnioski też będą wpływały bo serdecznie zapraszamy do współpracy. Podziękuję tu jeszcze pracownikom PCPR-u za zaangażowanie w realizację tego zadania.

Gminy Bałtów, Bodzechów i Waśniów, dzięki dotacji w wysokości 85 proc. kosztów zadań szacowanych na kwoty od 182 do 194 tysięcy złotych, zakupią busy do dowozu do szkół niepełnosprawnych dzieci, Gminie Ćmielów przyznana została dotacja w wysokości niespełna 35 tysięcy złotych na budowę podjazdu przy Przedszkolu Samorządowym. To 55 proc. wartości inwestycji. Największą dotację na zakup autobusu w wysokości 330 tysięcy złotych, co stawi aż 95 proc. wartości zadania, otrzymało Stowarzyszenie Zintegrowani z Miłkowskiej Karczmy. Z kolei Stowarzyszenie Razem dla WTZ na osiedlu Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim wymieni drzwi wejściowe. Dotacja dla nich to 28,5 tysiąca złotych – 80 proc. wartości przedsięwzięcia.

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}