W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kolejne inwestycje wspierające osoby z niepełnosprawnościami

03.08.2022

W starostwie powiatowym zostały podpisane umowy na realizację zadań w ramach Programu PFRON „Wyrównywanie różnic między regionami III”.

Kolejne inwestycje wspierające osoby z niepełnosprawnościami

W ramach programu Gmina Ćmielów otrzymała kwotę 33 880,76 zł na budowę podjazdu do Przedszkola Samorządowego w Ćmielowie, natomiast samorząd Waśniowa 150 tys. na budowę windy przy Urzędzie Gminy. Stowarzyszeniu „Zintegrowani” działającemu na rzecz osób z niepełnosprawnościami przyznano środki w wysokości 295 630,00 zł, na zakup autobusu dla potrzeb Warsztatów Terapii Zajęciowej. Stowarzyszenie „Razem” dla WTZ otrzymało wnioskowaną kwotę w wysokości 22 140,80 zł na wymianę okien na parterze budynku. Kwotę 22 633,55 zł otrzymało także starostwo powiatowe na dostosowanie łazienki dla osób z niepełnosprawnościami znajdującej się na parterze budynku. Łącznie powiat ostrowiecki otrzymał dofinansowanie w wysokości 524 tys. na realizację tych projektów.

Jak poinformowała podczas konferencji starosta ostrowiecki Marzena Dębniak środki na realizację zadań są już zabezpieczone.

Zarząd powiatu od kilku lat bardzo intensywnie zabiega o te środki i za naszym pośrednictwem gminy, a także stowarzyszenia mogą uzyskać dodatkowe pieniądze na zadania ułatwiające komunikację osób z niepełnosprawnościami. W tym roku na 6 złożonych wniosków otrzymaliśmy dofinansowanie do czterech projektów. Jeden z podmiotów sam się wycofał, gdyż przerosły go koszty własne, zaś drugi wniosek z gminy Ćmielów, został rozpatrzony pozytywnie i ma jeszcze szansę, zobaczymy jak rozstrzygnie się ta sytuacja. Musimy poczekać do końca roku. To dofinansowanie z PEFRON-u do realizacji projektów, w zależności od rodzaju zadań jest duże obejmuje – od 35 procent kosztów - do 95 procent przy zakupie samochodów dla warsztatów terapii zajęciowej - mówiła starosta Marzena Dębniak.

Umowy z  zarządem powiatu: starostą Marzeną Dębniak i wicestarostą Andrzejem Jabłońskim, z kontrasygnatą skarbnik Julity Szewczyk na realizację projektów podpisali - burmistrz Ćmielowa Joanna Suska i skarbnik Jarosław Nowak, sekretarz gminy Waśniów, Joanna Zajączkowska i skarbnik gminy Bogumiła Bugaj, kierownik WTZ „Zintegrowani” Barbara Jakubowska oraz  wiceprezes Stowarzyszenia „Razem” dla WTZ, Joanna Lange.

Wicestarosta Andrzej Jabłoński zwrócił uwagę na terminowość realizacji zadań, co jest warunkiem udziału w kolejnych edycjach Programu.

Ostatnim dorobkiem z tych samych źródeł finansowania jest winda w budynku starostwa. Ze swojej strony życzymy, aby te wszystkie zamiary i pomysły powiodły się, aby przy realizacji nie było żadnych nadzwyczajnych problemów i aby te zadania terminowo zostały zrealizowane, to jest jeden z wymogów PEFRON, gdyż udział w kolejnej edycji jest tylko dla tych podmiotów, które wywiążą się z poprzedniej, zatem w interesie nas wszystkich jest, aby ta realizacja była jak najbardziej pomyślna – mówił wicestarosta Andrzej Jabłoński.

Jak przyznała Joanna Pikus, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które czuwa nad realizacją i rozliczeniem zadań, z każdym rokiem zwiększa się ilość osób z niepełnosprawnościami w powiecie ostrowieckim, stąd każdy projekt ułatwiający im komunikację wpływa na poprawę jakości ich codziennego życia.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}