W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Droga w Przeuszynie doczeka się przebudowy

12.04.2023

Droga w Przeuszynie doczeka się remontu

Jeszcze w tym roku powiat ostrowiecki będzie realizował remont odcinka drogi w Przeuszynie, w gminie Ćmielów. Tym razem to dobra wiadomość, szczególnie dla mieszkańców odcinka drogi, których zalewały fontanny wody z drogi po ulewnych deszczach, a brak chodnika uniemożliwiał bezpieczne przejście.

Ludzie od dawna żalili się do miejscowego radnego Andrzeja Bonarka oraz przewodniczącego Rady Powiatu Mariusza Pasternaka, którzy zabiegali o remont newralgicznego odcinka. Powiat w ramach remontów bieżących podejmował działania poprawienia sytuacji, jednak jedynym trwałym rozwiązaniem problemów była przebudowa. Zwłaszcza, że asfalt był tu położony ponad 20 lat temu, a droga łączy gminę Ćmielów z sąsiednim powiatem opatowski i ruch jest duży. Nie ma tu również chodnika i mieszkańcy zmuszeni są do chodzenia jezdnią, a płynąca przez lata woda pozostawiła w asfalcie spękania i koleiny.

Szansa na realizację tego zadania pojawiła się w ubiegłym roku. Wówczas radni Rady Powiatu podjęli uchwałę zabezpieczającą środki na ten cel lecz zadanie nie zostało zrealizowane ze względu na zbyt duże koszty po przetargach. Kolejna szansa pojawiła się w tym roku. W budżecie powiatu znowu zabezpieczono środki na ten cel. Jak podkreśla starosta Marzena Dębniak, powiat ostrowiecki od początku kadencji przyjął zasadę współpracy z samorządami gmin, polegającą na solidarnym pokrywaniu kosztów własnych realizowanych zadań. Ta koncepcja doskonale sprawdza się przy wykonywaniu różnych inwestycji, dzięki czemu powstaje więcej odcinków dróg na terenie powiatu ostrowieckiego, z których bezpiecznie mogą korzystać mieszkańcy. Stąd też kilka dni temu podczas posiedzenia Rady Miejskiej w Ćmielowie, starosta Marzena Dębniak także zachęcała miejscowy samorząd do współpracy w ramach wspólnie realizowanych zadań. Władze samorządowe Ćmielowa również nie miały wątpliwości, co do konieczności przeprowadzenia remontu drogi w Przeuszynie. Radni gminy Ćmielów jednogłośnie podjęli uchwalę w sprawie przekazania dotacji celowej, stanowiącej 50 proc. wartości zadania.

Zakres prac obejmuje: rozbiórkę istniejącej nawierzchni oraz położenie nowych warstw, budowę chodnika, przebudowę zjazdów na posesje oraz wykonanie odwodnienia z wymianą istniejącego przepustu. Wartość zadania to ponad 753 tysiące złotych. Inwestycja jest realizowana bez udziału środków zewnętrznych, przy udziale finansowym samorządu gminnego i powiatu ostrowieckiego po 50 proc. Wykonawca – Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Ostrowcu Świętokrzyskim – będzie miało nie więcej niż 5 miesięcy na realizację zadania od momentu podpisania umowy z powiatem ostrowieckim. Nowa droga wraz z chodnikiem z pewnością poprawi bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców.

Bardzo się cieszę, że po dosyć dużych perypetiach uda się nareszcie wykonać ponad 300 metrowy odcinek drogi wraz z chodnikiem w Przeuszynie. Dziękuję za ogromną pomoc i wsparcie zarówno mieszkańcom Przeuszyna, jak i samorządowcom z gminy Ćmielów. Razem naprawdę można więcej – mówił Mariusz Pasternak, Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego

{"register":{"columns":[]}}