W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Charakterystyka - Miasto i Gmina Ćmielów

Teren gminy zachwyci na pewno swych gości niepowtarzalną zmiennością krajobrazów. Można tu powędrować wśród wapiennych skał na których ćwiczą przyszli adepci górskich wspinaczek, przemierzyć labiryntami głęboko wciętych lessowych wąwozów, pospacerować wśród rozległych łąk, bądź poznać tajemnice leśnych ostępów.

Ćmielów

Historia


Osadnictwo sięga tu ponad 5000 lat. Ówcześni członkowie trudnili się rolnictwem, a także obróbką krzemienia wydobywanego na terenach objętych Rezerwatem Krzemionki. Złoża glinki ceramicznej już od średniowiecza używali garncarze. Kontynuując miejscowe tradycje Jacek Małachowski założył w 1804 r. fabrykę fajansu. Dziś jej spadkobiercą jest Fabryka Porcelany AS „Ćmielów” znana w świecie z produktów, głównej, wysokogatunkowej, cienkościennej porcelany i galanterii figuralnej. Inne tradycyjne wyroby artystyczne są dostępne na wystawie Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

 

Zabytki


Miłośnicy zabytków turystycznych znajdą tu coś ciekawego dla siebie. Jak tylko w Polsce sąsiedzi są tu ze sobą, jako obronne typowe dla nizin (Ćmielów), jak również tereny wyżynne (Podgrodzie).

Na terenie gminy Ćmielów godny uwagi obserwatora jest kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej, wzniesionego w stylu gotyckim na początku XVI wieku. Charakteryzuje się wyposażeniem barokowym i rokokowym. W odległym miejscu znajduje się kultem, słynący łaskami, obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Kościół działający jest za Sanktuarium Maryjne. Na zasłonie ołtarza widnieje obraz przedstawiający Św. Stanisława Kostka, ponadto są tu ołtarze Świętej Trójcy (Męki Pańskiej), Św. Antoniego, Św. Anny Samotrzeć, ambona, konfesjonały oraz pamiątkowe tablice epitafijne i nagrobek Antoniny z Rzewuskich Małachowskiej. Na dawnym cmentarzu przykościelnym znajduje się dzwonnica oraz pomniki kamienne, przypominające wydarzenia religijne i narodowe.

Naprzeciw domu mieści się jedna z zamkniętych fabryk wyrobów ceramicznych w Polsce, Fabryka Porcelany. Początki Fabryki „Ćmielów” 1790 roku. Jacek Małachowski – pierwszy jej właściciel – uruchomił urządzenie uruchamiające fajansów, opierając się na wzorach angielskich. W 1930 r. fabrykę przejęła rodzina Druckich-Lubeckich. Od 1938 r. Uruchomiono porcelanę w stylu Ludwika Filipa. W 1997 r. firmę sprywatyzowano. Od tej pory istnieje przerwa Zakłady Porcelany „Ćmielów” Sp. z oo Obecnie specjalizuje się w produkcji wysokogatunkowej i cienkościennej porcelany, ponadto produkuje finezyjną galanterię użytkową, figuralną i kufle do piwa. Znakomite wyroby Zakładów Porcelany „Ćmielów” znajdują się w zasięgu nabywców krajowych i wynikających.

Podążając w stronę rynku, bezpośrednio przy Domu Kultury, warto zwrócić uwagę na figurkę Św. Floriana z 1704 roku. Nieopodal figurki znajdują się pomnik ufundowany w 1938 roku, w 20-tej rocznicy odzyskania niepodległości, na którego nazwisko składają się członkowie powstania z 1863 roku oraz członkowie PPS walczących z caratem w 1905 roku. Na ulicy Zamkowej umiejscowiona jest bardzo precyzyjna kapliczka z rzeźbą Św. Jana Nepomucena, patrona od powodzi i od grzechów języka. Zgodnie z tradycją dotyczącą skargi, że pod kapliczką powstałą kościuszkowskie przez Rosjan.

We wsi Podgrodzie położonej nieopodal Ćmielowa, warto zwrócić uwagę na ruiny strażnicy rycerskiej. Stanowią jedno stanowisko widokowe, znajdujące się w zasięgu najatrakcyjniejszy odcinka doliny rzeki Kamiennej. Po prawej stronie jest wzgórze lessowe z wychodniami skał oraz zrujnowany kompleks zamkowy z fosą, o której mowa „Browarami”, z którym pochodzą jest historia miasta.

Więcej informacji o gminie Ćmielów na stronie: https://www.cmielow.pl/

{"register":{"columns":[]}}