W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Charakterystyka - Miasto i Gmina Ćmielów

Teren gminy zachwyci na pewno swych gości niepowtarzalną zmiennością krajobrazów. Można tu powędrować wśród wapiennych skał na których ćwiczą przyszli adepci górskich wspinaczek, przemierzyć labiryntami głęboko wciętych lessowych wąwozów, pospacerować wśród rozległych łąk, bądź poznać tajemnice leśnych ostępów.

Historia

Osadnictwo sięga tu ponad 5000 lat. Ówcześni mieszkańcy trudnili się rolnictwem, a także obróbką krzemienia wydobywanego na terenach pobliskiego rezerwatu Krzemionki Opatowskie. Złoża glinki ceramicznej już od średniowiecza wykorzystywali garncarze. Kontynuując miejscowe tradycje Jacek Małachowski zakłada w 1804 r. fabrykę fajansu. Dziś jej spadkobiercą są Zakłady Porcelany “Ćmielów” sp. z o.o. znane w świecie ze swych wyrobów, głównie wysokogatunkowej, cienkościennej porcelany i galanterii figuralnej. Chętni mogą ją zakupić w miejscowym sklepie firmowym. Natomiast zabytkowe artystyczne wyroby możemy podziwiać na wystawie Muzeum Historyczno Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zainteresowanych współczesnymi wyrobami artystycznymi zapraszamy do pracowni i galerii rzeźbiarza Gustawa Hadyny w Woli Grójeckiej.

 

Zabytki

Także miłośnicy zabytków znajdą tu coś ciekawego dla siebie. Jak nigdzie indziej w Polsce sąsiadują tu ze sobą założenia obronne typowe dla nizin (Ćmielów), jak też terenów wyżynnych (Podgrodzie).

Na terenie gminy Ćmielów godne obejrzenia jest kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej, wzniesiony w stylu gotyckim na początku XVI wieku. Charakteryzuje się on wyposażeniem barokowym i rokokowym. W ołtarzu głównym znajduje się otoczony kultem, słynący łaskami, obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Kościół uznany jest za Sanktuarium Maryjne. Na zasłonie ołtarza widnieje obraz przedstawiający Św. Stanisława Kostkę, ponadto są tu ołtarze Świętej Trójcy (Męki Pańskiej), Św. Antoniego, Św. Anny Samotrzeć, ambona, konfesjonały oraz pamiątkowe tablice epitafijne i nagrobek Antoniny z Rzewuskich Małachowskiej. Na dawnym cmentarzu przykościelnym znajduje się dzwonnica oraz pomniki kamienne, przypominające wydarzenia religijne i narodowe.

Naprzeciw kościoła mieści się jedna z najstarszych fabryk wyrobów ceramicznych w Polsce, Fabryka Porcelany. Początki Fabryki “Ćmielów” sięgają 1790 roku. Jacek Małachowski – pierwszy jej właściciel – uruchomił tu produkcję fajansów, opierając się na wzorach angielskich. W 1930 r. fabrykę przejęła rodzina Druckich-Lubeckich. Od 1938 r. rozpoczęto produkcję porcelany w stylu Ludwika Filipa. W 1997 r. firmę sprywatyzowano. Od tej pory nosi nazwę Zakłady Porcelany “Ćmielów” Sp. z o.o. Obecnie zakład specjalizuje się w produkcji wysokogatunkowej i cienkościennej porcelany, ponadto produkuje finezyjną galanterię użytkową, figuralną i kufle do piwa. Wspaniałe wyroby Zakładów Porcelany “Ćmielów” znajdują uznanie nabywców krajowych i zagranicznych.

Podążając w stronę rynku, tuż przy Domu Kultury warto zwrócić uwagę na figurkę Św. Floriana z 1704 roku. Nieopodal figurki znajduje się pomnik ufundowany w 1938 roku, w 20-tą rocznicę odzyskania niepodległości, na którym widnieją nazwiska uczestników powstania z 1863 roku oraz członków PPS walczących z caratem w 1905 roku. Na ulicy Zamkowej umiejscowiona jest bardzo ciekawa kapliczka z rzeźbą Św. Jana Nepomucena, patrona od powodzi i od grzechów języka. Zgodnie z tradycją uważa się, że pod kapliczką spoczywa powstaniec kościuszkowski zabity przez Rosjan.

We wsi Podgrodzie położonej nieopodal Ćmielowa, warto zwrócić uwagę na ruiny strażnicy rycerskiej. Stanowią one wspaniałe stanowisko widokowe, obejmujące swym zasięgiem najatrakcyjniejszy odcinek doliny rzeki Kamiennej. Po prawej stronie widoczne jest wzgórze lessowe z wychodniami skał oraz zrujnowany kompleks zamkowy z fosą zwany “Browarami”, z którymi związana jest historia miasta.

 Wiecej informacji na: https://www.cmielow.pl/

{"register":{"columns":[]}}