W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Apteki z całodobowymi dyżurami

08.02.2022

Podczas ostatniej, nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu, radni większością głosów przyjęli uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek na terenie powiatu ostrowieckiego.

Apteki z całodobowymi dyżurami

W 2022 roku na terenie naszego powiatu będzie działać 27 aptek ogólnodostępnych i trzy punkty apteczne, z czego 23 apteki funkcjonują na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. Celem zapewnienia szerokiego dostępu do świadczeń farmaceutycznych ustalono dyżury całodobowe, które pełnić będą apteki z terenu miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

Poprzednią uchwałę, podjętą w grudniu ubiegłego roku po konsultacjach ze środowiskiem farmaceutycznym, która  zakładała pracę aptek codziennie do godziny 23.00, uchyliło rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, w którym wskazano, że apteki powinny pracować całodobowo.

Jednakże taka forma dyżurów budzi w środowisku aptekarskim, wiele kontrowersji. Według przepisów usługi farmaceutyczne  stawia się na równi ze świadczeniami medycznymi, ale niestety nikt nie chce za nie zapłacić. Ponadto apteki nie dysponują lekami ratującymi życie, które dostępne są tylko w zakładach opieki zdrowotnej oraz jako wyposażenie zespołów ratownictwa medycznego.

Negatywnie o całodobowych dyżurach aptek wypowiedziała się w swojej opinii również Kielecka Okręgowa Rada Aptekarska, która stwierdziła, że w przypadku aptek z powiatu ostrowieckiego brak jest konieczności oraz potrzeby pełnienia przez nie dyżurów całodobowych w dni powszednie, niedziele, dni świąteczne i inne dni wolne od pracy. Jak pokazała praktyka wielu już lat, zainteresowanie aptekami całodobowymi w tym rejonie jest znikome, a kupowane produkty lecznicze nie mają charakteru leków niezbędnych.

Z taką opinią zgodziła się także starosta Marzena Dębniak, przywołując opinie i analizy lokalnego środowiska farmaceutycznego zebrane podczas konsultacji, jednocześnie wskazując potrzebę rozwiązań systemowych w tym zakresie. 

W efekcie  po dyskusji, uchwałę przyjęto 18 głosami za, przy 3 wstrzymujących się głosach radnych Prawa i Sprawiedliwości.

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}