W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Staszicu

15.11.2023

Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Staszicu

W Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Stanisława Staszica odbyła się uroczysta Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Rozpoczęła się od uroczystego wprowadzenia pocztu sztandarowego liceum, następnie został wspólnie odśpiewany Hymn Polski i zapalony Ogień Niepodległości, czyli rozpalany uroczyście na największym cmentarzu polskich legionistów znak pamięci o poległych za niepodległość Polski, który jest przekazywany w sztafecie do miejsc pamięci – przekazania ognia dokonał przedstawiciel Związku Strzeleckiego Strzelec, a jednocześnie nauczyciel liceum Dariusz Kaszuba.

Tegoroczna akademia pozwoliła dokonać głębokiej refleksji nad podstawowymi wartościami, którymi są patriotyzm i ojczyzna oraz nad wkładem naszego państwa i narodu do dziedzictwa Europy, a następnie nad walką Polaków o odzyskanie niepodległości prowadzoną aż do 1989 roku. Refleksja ta dokonywała się w oparciu o nauczanie największego Polaka naszych czasów Jana Pawła II, które zostało zaprezentowane przez świetnych narratorów Szymona Chudzika i Jakuba Krzaka.

Akademia była również okazją spotkania się z poezją Antoniego Słonimskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w pięknej interpretacji Kingi Karasińskiej i Oliwi Bugajskiej. Olbrzymią rolę w odbiorze i przyjmowaniu przesłania akademii odegrała muzyka instrumentalna wykonywana przez pianistę księdza Witolda Garbulińskiego i skrzypków Alicję Otorkowską oraz Jana Krysę. Wielki talent wokalny oraz piękną interpretację pieśni patriotycznych zaprezentowały wykonawczynie; Izabela Rokoszna, Sandra Stolarska, Zofia Ziółkowska, Aleksandra Cieślik  Martyna Cieśla, Amelia Kaczmarska, Anna Skiba, Konstancja Kozłowska, Gabriela Okleka, Martyna Żylińska. Poczet sztandarowy szkoły stanowili uczniowie 3b Gabriela Górniak, Oliwia Turbakiewicz i Brajan Dybiec, który wraz z Pawłem Koprowskim odpowiadał także za nagłośnienie podczas uroczystości. Nauczyciele zaangażowani w przygotowanie akademii to: ksiądz Witold Garbuliński – kierownictwo muzyczne, Monika Stencel - scenografia, Żaneta Fiszer i Grzegorz Krysa - scenariusz uroczystości.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}