W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Akademia Pełna Zdrowia rusza po raz czwarty!

26.05.2022

W asyście uczniów Zespołu Szkół Nr 1, popularnego ,,Ekonomika” oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ”Samochodówki”, starosta Marzena Dębniak zainaugurowała czwartą edycję autorskiego programu powiatu ostrowieckiego „Akademii Pełnej Zdrowia”.

Rusza Akademia Pełna Zdrowia

W konferencji uczestniczyli Agnieszka Rogalińska, członek zarządu, Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Katarzyna Kowalska, odpowiedzialna z ramienia tegoż Wydziału za realizację całości programu.

Program obejmuje warsztaty edukacyjne dla młodzieży, badania specjalistyczne i konsultacje lekarskie praktycznie dla wszystkich grup wiekowych, zajęcia z aktywności fizycznej oraz koncerty.

Jak zaznaczyła starosta, M. Dębniak, program stale ulega modyfikacjom po to, by jak najbardziej odpowiadał na zapotrzebowanie społeczne.

Jest to już czwarta edycja Akademii Pełnej Zdrowia. W ubiegłorocznej łącznie udział wzięło prawie 1400 mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Więc jest to naprawdę imponująca liczba, ale to też wskazuje na to, jak Akademia jest potrzebna. Zawsze podczas dyskusji nad kolejną edycją wsłuchujemy się w głosy uczestników, co jeszcze możemy dodać, jakiego rodzaju badania są oczekiwane. Jak Państwo się zapoznacie z programem to zobaczycie, że jest to program dedykowany praktycznie dla wszystkich grup wiekowych. Dla tych grup, które normalnie mają problem z wykonaniem badań specjalistycznych w ramach refundacji. W ramach Akademii wszelkiego rodzaju badania, uczestnictwo czy w koncertach, czy ćwiczeniach są bezpłatne, a całość projektu jest sfinansowana w stu procentach ze środków własnych powiatu. Stawiamy na profilaktykę, ale także na edukację. Na przykład zajęcia warsztatowe dla młodzieży rozpoczynają się już na początku przyszłego tygodnia. One są dedykowane wszelkiego rodzaju uzależnieniom. Przed nami wakacje, więc może słowa, może zajęcia w których młodzież będzie uczestniczyć, uświadomią złe skutki narkotyków, dopalaczy, alkoholu a także innych używek.

Jak mówiłam, każda grupa może się zdecydować na określone aktywności czy badania. A więc, po raz kolejny kobiety wykluczone z bezpłatnej mammografii 70+ mogą ją wykonać w ramach Akademii bezpłatnie, kobiety 40-50 lat, skorzystają z bezpłatnej cytologii. Mamy pakiet urologiczny dla mężczyzn i tutaj obejmuje on już 30 latków. Wszelkiego rodzaju prowadzone wcześniej kampanie uświadamiają mężczyznom potrzebę takich badań. Są także pakiety neurologiczny, kardiologiczny, okulistyczny, Doppler, a więc każdy znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszam mieszkańców do zapisywania się na poszczególne pakiety.

Także od początku przyszłego tygodnia startują zajęcia ruchowe, które cieszą się olbrzymią popularnością. Zrealizujemy ponadto cykl koncertów relaksacyjnych, które naprawdę dają dwie godziny prawdziwego zapomnienia, wyciszenia się.

Serdecznie wszystkich Państwa zapraszam do uczestniczenia w naszym programie – mówiła starosta, Marzena Dębniak.

Agnieszka Rogalińska z kolei omówiła szczegółowo realizowane w ramach Akademii pakiety badań i grupy wiekowe którym są dedykowane. Jednocześnie zaznaczyła jak bardzo ważna jest profilaktyka, która w wielu przypadkach ratuje życie i zdrowie.

Na zakończenie zebrani zachęcili do śledzenia strony internetowej powiatu ostrowieckiego, gdzie na bieżąco będą zamieszczane informacje na temat zapisów czy trwających aktualnie działań w ramach Akademii.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}