W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

1364 mieszkańców skorzystało z "Akademii Pełnej Zdrowia"

„Akademia Pełna Zdrowia” do Program profilaktyczno-edukacyjny, który w okresie od marca do grudnia 2021 roku realizowało Starostwo Powiatowe.

Program "Akademia Pełna Zdrowia"

Program był dedykowany mieszkańcom powiatu ostrowieckiego, a w zaproponowanych badaniach, warsztatach, konsultacjach lekarskich oraz innych formach aktywności wzięło udział 1364 osoby z różnych grup wiekowych.  Jest on realizowany z własnych środków powiatu, a dla uczestników bezpłatny.

W ubiegłym roku była to trzecia edycja, która objęła cztery bloki stałe: „Czas na edukację”, „Czas zadbać o zdrowie”, „Czas na aktywność” i „Czas na relaks w ciszy”.

Jak przyznaje starosta ostrowiecki,  Marzena Dębniak, Program cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych. „Akademia Pełna Zdrowia” umożliwiła wykonanie badań profilaktycznych, które są  trudnodostępne oraz nierefundowane w pewnych grupach wiekowych.

 • I tak w bezpłatnych badaniach i konsultacjach  z zakresu deramtoskopii udzielonych przez lekarza onkologa uczestniczyło 100 mieszkańców.
 • Z badań mammograficznych  dla kobiet w wieku 40 – 50 lat oraz powyżej 70 roku życia skorzystało 100 pań.
 • W badaniach pulmonologicznych po przebytym COVID-19 i konsultacjach lekarza specjalisty chorób płuc uczestniczyło 100 osób.
 • W rehabilitacji dla dorosłych i konsultacjach lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej wzięło udział 60 osób.
 • Testy na helicobakter pylori wykonało 100 mieszkańców.
 •  Na badania USG piersi zgłosiło się 50 kobiet, a z pakietu urologicznego skorzystało 50 mężczyzn.
 • Z pakietu endokrynologicznego skorzystało 50 osób.
 • Z badań i konsultacji kardiologicznych skorzystało 70 osób, a 99 osób wykonało badanie D-dimerów i dooplera.
 • W badaniach w kierunku wad postawy, konsultacjach lekarskich i ćwiczeniach korekcyjnych uczestniczyło 60 dzieci.
 • 90 dzieci poddało się badaniom i konsultacjom z zakresu okulistyki.
 • Z badania USG jamy brzusznej dla dzieci w wieku do 12 lat skorzystało 50 najmłodszych mieszkańców.
 • W warsztatach terapeutycznych dotyczących przeciwdziałania depresji dla dzieci z rodzicami uczestniczyło 50 osób, a kolejne 40 wzięło udział w zajęciach z zakresu łagodzenia stresu.
 • 7 par, dziecko wraz z rodzicem, uczestniczyło w zajęciach „szczęśliwe dziecko – spokojny rodzic”, a w warsztatach z rozwoju kompetencji najmłodszych uczestniczyło 41 dzieci.

Ogromną popularnością cieszyły się aktywności fizyczne, z których skorzystało 240 mieszkańców, ale również  badania mammograficzne i cytologiczne wykonywane przez panie  w ramach współpracy NFZ i  Referatu Zdrowia Starosta Powiatowego. Badania były prowadzone w mammobusach, które ustawione były przed budynkiem Starostwa, a skorzystało z nich 1400 kobiet.

W bieżącym roku powiat ostrowiecki również przeznaczył środki finansowe na realizację Programu „Akademia Pełna Zdrowia” , dedykowanego mieszkańcom w trosce o ich zdrowie. Obecnie zarząd powiatu pracuje nad IV edycją, gdzie znajdą się badania profilaktyczne dla dzieci i dorosłych, konsultacje, warsztaty i zajęcia odpowiadające oczekiwaniom mieszkańców naszego powiatu.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}