W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jak wspierać aktywność senioralną. Warsztaty z udziałem starosty

14.12.2023

Warsztaty u seniorów

Starosta Sławomir Kapica, wiceburmistrz Sycowa Marzena Guder oraz seniorzy z sycowskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, wraz z ich szefem Markiem Howańskim, uczestniczyli w warsztatach na temat wspierania aktywności senioralnej,  tworzenia rad seniorów oraz współuczestnictwa w  życiu społecznym. Szkolenie prowadził Damian Dec - ekspert  w dziedzinie polityki senioralnej.

Celem warsztatów było zwiększenie wiedzy na temat potrzeb uczestniczenia seniorów w życiu obywatelskim, roli samorządu w kwestii zadań i praw jakie przysługują osobom starszym oraz tworzenia rad senioralnych, działających w środowiskach lokalnych. 

– Dziś nikt nie ma wątpliwości, że działania na rzecz osób starszych, w tym właśnie tworzenie rad senioralnych oraz wspieranie wszelkiej aktywności staje się  wielkim wyzwaniem społecznym. Rady senioralne mają wielki sens zarówno na poziomie gminy jak i powiatu. Jest to jednak proces, który nie może odbyć się z dnia na dzień. Dzisiejsze spotkanie ma na celu poznanie zagadnienia i prześledzenie tego procesu. Jeżeli będzie taka wola oddolna, to proces ten powinien odbyć się świadomie. Dziś jest pierwszy krok. Otrzymaliście Państwo wiedzę i wy sami będziecie najlepiej wiedzieć, na jakim poziomie i kiedy będziecie chcieli realizować ją w praktyce. Musimy jednak być świadomi jako środowisko po co i dlaczego ma to działać – podkreślił Sławomir Kapica.

– Rada seniorów powinna być ciałem apolitycznym. Ona ma zajmować się tematami i problemami, które dotyczą konkretnej grupy osób. Obecnie powstaje coraz więcej rad, jednak najważniejsze jest, aby wiedzieć w jakim celu się ją powołuje. Jednym z takich celów jest szeroko rozumiana współpraca i integracja. Ustawa obecnie daje bardzo dobre i konkretne instrumenty do tworzenia takich rad – powiedział Damian Dec. 

Prowadzący podzielił się także swoją wiedzą i doświadczeniem na temat funkcjonowania rad senioralnych oraz organizacji działających na rzecz osób starszych na terenie Dolnego Śląska. 

Szkolenie zostało przeprowadzone w ramach projektu „Senior Obywatel Aktywny +” realizowanego przez Fundację na rzecz Ziemi Wołowskiej, wspierającą samorządy chcące poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie polityki senioralnej. 

{"register":{"columns":[]}}