W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w I Liceum Ogólnokształcącym

20.06.2023

LO Oleśnica

I Liceum Ogólnokształcące w Oleśnicy reaktywowało wymianę młodzieży z Gymnasium Laurentianum w Warendorfie. Tematem tegorocznego projektu był „Szacunek i solidarność jako fundamenty pokoju i pojednania na przykładzie II wojny światowej i wojny na Ukrainie”. 

Uczniowie z Warendorfu przyjechali do Oleśnicy w niedzielę, 11 czerwca. W tym dniu mieli możliwość poznania miasta i jego histori. O współpracy Oleśnicy i Warendorfu, ale przede wszystkim o pomocy naszym sąsiadom na Ukrainie i uchodźcom ukraińskim w Polsce opowiedział burmistrz Oleśnicy Jan Bronś. Spotkanie odbyło się w Ratuszu, w niezwykle ciepłej i serdecznej atmosferze. – Projekt uzyskał wsparcie finansowe ze strony Miasta Oleśnicy, co w dużym stopniu przyczyniło się do wzbogacenia programu wymiany, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – podkreśla Marzena Helińska, dyrektor I LO.

We Wrocławiu młodzież odwiedziła Centrum Historii Zajezdnia, Uniwersytet Wrocławski, Dom Edyty Stein, Ostrów Tumski oraz przepiękny Rynek. Na mapie wymiany była też wizyta w obozie koncentracyjnym i obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Ostatnim punktem programu był zjawiskowy Kraków, gdzie m.in. uczniowie poznali XX-wieczną historię tego miasta, odwiedzając Muzeum Krakowa mieszczące się w byłej Fabryce Schindlera oraz Aptekę pod Orłem, w której jej właściciel Tadeusz Pankiewicz udzielał pomocy Żydom w czasie II wojny światowej. 

Goście pożegnani zostali 16 czerwca, ale nie na długo, albowiem okazja do ponownego zobaczenia się nastąpi już w październiku. Wówczas to na terenie Niemiec zrealizowany zostanie drugi etap projektu. 

Wymiana został sfinansowana ze środków Miasta Oleśnicy, Fundacji Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży oraz Powiatu Oleśnickiego.

Uczestnikami wymiany ze strony polskiej byli: Oliwia Romaszewska, Antonina Syta, Julia Jaremków, Milena Mysiura, Iga Wieczorek, Karolina Orlowska, Antonina Kuś, Maria Chirowska, Julia Ścibisz, Amelia Bąk, Mikolaj Lewandowski, Tomasz Gołebiowski. Ze strony niemieckiej: Layla Basbenzer, Leonie Winter, Celina Völker, Iljana Kröker, Emely Strohbücker, Sophia Serries, Anna Münstermann, Franka Kampkötter, Laurin Blienert, Carl Jonathan Hartmeier, Lennard Buschmeier. 

Funkcję koordynatorów ze strony I LO pełniły: Anetta Grzesik- Robak i Ewa Lubońska, a ze strony Gymnasium Laurentianum – Ursula Herich i Kristina Kösters.
 

Młodzież w Urzędzie Miejskim i w Krakowie

{"register":{"columns":[]}}