W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Mieszkańcy Posadowic i Sątoka czekali na tę drogę prawie 19 lat

30.11.2022

Posadowice

Powiat przebudował drogę nr 1459D na odcinku o długości 4 836 m od Posadowic do Sątoka w gminie Bierutów. – Na tę inwestycję czekaliśmy prawie 19 lat – mówili mieszkańcy obu wspólnot podczas uroczystego odbioru zdania. Cieszyli się, bo w ich miejscowościach poprawił się komfort jazdy i jest o wiele ciszej.

Oprócz nich, uczestnikami wydarzenia byli: starosta Sławomir Kapica, wicestarosta Stanisław Stępień, członek Zarządu Powiatu Czesław Teleszko, dyrektor ZDP Grzegorz Cipyk, inspektor ds. inwestycji drogowych w ZDP Danuta Strojny, naczelnik Wydziału Rozwoju, Zamówień Publicznych i Promocji Powiatu Grzegorz Dąbrowski, radna Rady Miejskiej w Bierutowie Marianna Jarząb, sołtys Sątoka Urszula Paulińska, sołtys Posadowic Wacław Bińkowski oraz przedstawiciele wykonawcy. 

Zebranych powitał starosta Sławomir Kapica, dziękując wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji tego zadania. Słowa wdzięczności skierował do mieszkańców. – Wasza wyrozumiałość, współpraca, ale też cierpliwość były ważnymi elementami całego procesu inwestycyjnego – starosta nie miał wątpliwości. 

Głos zabrał także wicestarosta: – Droga, o której tak długo marzyliście, połączyła mieszkańców obu miejscowości. Mimo trudnego okresu, mimo pandemii, wojny i inflacji, inwestycje idą pełną parą – dodał Stanisław Stępień i podkreślił, że gdyby nie środki z Polskiego Ładu, sam Powiat nie byłby w stanie sprostać tak kosztownemu zadaniu. 

Radna Marianna Jarząb nie kryła, że przed laty wiele razy słyszała, że Powiat na dobre zapomniał o mieszkańcach Posadowic i Sątoka. – Dziś te słowa idą w niepamięć – zwróciła się do starostów i zapewniła: – Mamy świadomość, że zadań jest wiele, że są priorytety, więc skoro już coś otrzymaliśmy, to o to zadbamy. 

Na te słowa zareagował wicestarosta, który podziękował radom sołeckim oraz mieszkańcom, że się nie poddawali, że do końca walczyli o drogę. Dowód na to, jak bardzo byli zaangażowani, stanowił cytat z ich pisma do Powiatu, który przytoczył Stanisław Stępień: „Cały czas prosimy o doprowadzenie tej drogi do porządku, ale nikt nas nie słucha, uważając, że jesteśmy na obrzeżach powiatu i nie należy się nami przejmować”. – To nie jest tak, że nikt was nie słucha. My was posłuchaliśmy – zaznaczył wicestarosta.

Koszt przebudowy drogi wyniósł 3 345 597,79 zł. Dofinansowanie z Polskiego Ładu to kwota 2 493 750 zł, a dofinansowanie z Powiatu to 851 847 zł. Wykonawcą była Eurovia Polska S.A. Inwestycja została oddana pięć miesięcy przed terminem.

{"register":{"columns":[]}}