Losy warszawskiej rodziny w spektaklu teatralnym "Do Wolności"
25.03.2025
- To prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu. Jej przekaz mógłby zastąpić kilka lekcji w szkole, pozostawiając w sercach widzów niezatarte emocje i wiedzę, której nie da się wyczytać z podręczników – ze wzruszeniem i łzami w oczach starosta Wioletta Efinowicz dziękowała dziś twórcom spektaklu „Do Wolności”, wystawionego przez koło teatralne działające przy Zespół Placówek Specjalnych w Oleśnicy.
Poczucie przeżycia czegoś wyjątkowego towarzyszyło również Małgorzacie Iwańskiej, naczelnikowi Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Oleśnicy.
Przedstawienie, po raz pierwszy adresowane do uczniów szkół średnich, u wszystkich rozbudziło ducha patriotyzmu, czego dowodem były długie owacje na stojąco i poruszenie, dające się odczuć w całej sali MOKiS-u.
- W każdym z was jest miłość, więc czyńcie dobro, nie wojnę - ukazane losy warszawskiej rodziny podczas II wojny światowej spuentowała dyrektor ZPS Danuta Aulich.
Głównym bohaterem spektaklu był Tadeusz - mąż Zosi i tata Janka, Łucji i Stasia, którego zagrał Szymon Piórkowski. Jankę zagrała Nikola Fedorczuk, babcię - Dorota Waliłko, dziadka - Wiesław Skużybut, Kazika - Rafał Oszczygieł, Łucję - Daria Cetnar, Janka - Kuba Gilakowski, chłopca z ulicy Wiktor Kozieł, akordeonistę - Anna Słapek, Radio zagrał Jarosław Kempa. Scenografię bogatą w elementy oddające ducha wojny wykonała Angelika Jednoróg. Gramofon na potrzeby spektaklu w całości wykonał Jarosław Kempa. Meble, dywan, rekwizyty, naczynia oraz stroje użyczyła Wytwórnia Filmów Fabularnych przy ul Wystawowej we Wrocławiu, a wybrała Maria Duffek-Bartoszewska. Scenariusz napisała i wyreżyserowała oraz dobrała oprawę muzyczną, a także reaktywowała chór szkolny na rzecz spektaklu - Jadwiga, Barbara Wołkowska.
Zaproszenia wykonała Jolanta Gabryelska, plakaty Lidia Żytkiewicz. W sumie w przedstawieniu pt. "Do Wolności" wzięły udział 34 osoby. Gościnnie w chórze wystąpiły Zosia Zarazińska i Helenka Śniatała.
Wśród gości byli m.in. sybiracy z prezes Genowefą Suwałą, zespół ludowy Boguszyczanie, uczestnicy Domu Seniora z Oleśnicy, uczniowie wraz z dyrekcją i nauczycielami z I i IILO oraz ZSZ w Oleśnicy, Rada Rodziców przy ZPS, uczniowie i rodzice z Zespołu Placówek Specjalnych.