W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dane o usługach publicznych w Polsce dostępne dla każdego

23.11.2023

17.11.2023 r. podsumowano realizację projektu System Monitorowania Usług Publicznych - wdrożenie SMUP. Budowa SMUP to pierwsza inicjatywa tak bliskiej współpracy ekspertów GUS i ekspertów samorządu terytorialnego Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich. Za całość projektu odpowiadało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w którego siedzibie odbyło się spotkanie.

Zdjęcie przedstawia po lewej stronie kobietę i mężczyznę w strojach biurowych, rozmawiających ze sobą, po prawej stronie na beżowym tle zarys grafiki z literą i oraz napis Informacja

W wyniku współpracy powstał wyjątkowy zbiór danych, który ma pomóc gminom i powiatom w zarządzaniu usługami publicznymi, takimi, z których wszyscy obywatele na co dzień korzystają.

System znajduje się na stronie smup.gov.pl Można tam skorzystać z wyszukiwarki i przeglądarki danych lub interfejsu analitycznego. Wszystkie dane są dostępne także przez API.

Ze względu na wielkość zasobu danych w SMUP (ponad 750 wskaźników opisujących 10 obszarów usług świadczonych przez gminy i powiaty) zaprezentowano wybrane przykłady informacji. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudziły dane o kosztach kształcenia uczniów oraz dane o finansach gmin i powiatów.

Każdy użytkownik Systemu może wyświetlać i pobierać raporty usług. Osoby, które utworzą konto w SMUP będą mogły zapisać dane, wykresy i mapy utworzone przez siebie oraz indywidualne raporty.

Korzystanie ze SMUP jest całkowicie bezpłatne. Większość danych znajdujących się w Systemie jest gromadzona przez GUS od gmin i powiatów w ramach badań statystycznych. Duża część danych pochodzi z rejestrów, ewidencji i systemów dziedzinowych. W ten sposób zmniejszono obciążenie samorządu sprawozdawczością.

Przedstawiciele GUS i korporacji samorządowych podkreślali, że dzięki SMUP każdy obywatel ma nie tylko dostęp do danych o swojej gminie i powiecie, ale może także porównywać te dane z danymi innych jednostek. Urzędy gmin i starostwa mają dostęp nie tylko do danych, które same sprawozdają do GUS, ale mogą korzystać z metod benchmarkingu. Dzięki temu urzędnicy mogą zobaczyć, jak ze świadczeniem tej samej usługi radzą sobie inne gminy i powiaty. Co więc stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z dobrych, sprawdzonych przez innych, rozwiązań?

Koniec projektu nie oznacza zakończenia prac nad SMUP. Od tej pory System będzie rozwijany przez GUS, natomiast organizacje samorządowe zadeklarowały wsparcie eksperckie.

Info. Główny Urząd Statystyczny

{"register":{"columns":[]}}