W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

AUTYZM TO NIE CHOROBA NIE JEST ZARAŹLIWA I NIE MUSISZ SIĘ JEJ BAĆ

19.04.2023

We wtorek 18 kwietnia odbyły się łosickie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, zorganizowane przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Łosicach.

Uczestnicy obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Zaczęły się spotkaniem przedstawicieli łosickich przedszkoli i szkół na boisku ośrodka, powitaniem zebranych przez Artura Górniaka – dyrektora ośrodka, a następnie przemarszem do centrum miasta i zakończyło się happeningiem w Parku im. Króla Aleksandra Jagiellończyka, okolicznościowymi przemówieniami Burmistrza Miasta i Gminy Łosice i Dyrekcji Ośrodka oraz symbolicznym wypuszczeniem do nieba niebieskich balonów.

Obchody Dni Świadomości Autyzmu – „Łosice na niebiesko" celebrujemy po raz czwarty, by zmienić świadomość społeczną, pokazać naszą otwartość i solidarność wobec osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Autyzm to nie choroba. To zaburzenie rozwoju. Mówiąc o autyzmie mówimy o spektrum różnorodności, co oznacza, że każda osoba z autyzmem jest inna: ma inny profil rozwojowy, różnie nasilone objawy, które z jednej strony osobom w spektrum utrudniają życie, ale z drugiej mogą stwarzać przed nimi ciekawe możliwości i czynić ich jedynymi w swoim rodzaju. Autyzm bywa też nazywany "chorobą geniuszy".

Dzieci z autyzmem rozwijają się inaczej. Czasem nie mówią albo zaczynają mówić później niż ich rówieśnicy. Charakterystyczne jest to, że dziecko się izoluje, nie wchodzi w interakcje, nie jest zainteresowane drugim człowiekiem, nie chce się bawić z rówieśnikami, unika kontaktu wzrokowego, bywa agresywne. Nie lubią kontaktu, nie reagują, kiedy się je woła. Są wyłączone, obecne jak za szybą. To dzieci, które nie zrobią Ci „pa pa”, ani nie prześlą buziaczków. Osoby autystyczne mają trudności w zakresie nawiązywania relacji społecznych, porozumiewania się i wyobraźni. Cechuje ich też sztywność zachowań.

Najgorsza wiadomość? One kiedyś dorosną. Przestaną być chronione przez ramiona swoich mam, babć, wspierane przez swoich nauczycieli. One kiedyś dorosną tu, w tym mieście i musimy być tego świadomi.  Bo autyzm, niestety, jest nieuleczalny i zostanie z nimi na zawsze.

Staramy się przybliżyć mieszkańcom Łosic i okolic temat autyzmu i zmienić ich myślenie. Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Wczesna diagnoza i konsekwentnie prowadzona terapia mogą dać dzieciom z autyzmem jakąkolwiek szansę. Szansę na rozwój, na samodzielność, na nauczenie się, jak funkcjonować w najbliższym środowisku.

Wszyscy powinniśmy choć minimalnie czuć się za nich odpowiedzialni. Nawet jeśli nie na tyle, żeby im regularnie pomagać, to chociaż na tyle, żeby wiedzieć, czym ten autyzm jest. Żeby wiedzieć, że dziecko autystyczne to nie takie, które rodzice źle wychowali. Żeby nie bać się, że można się nim w jakikolwiek sposób zarazić. Żeby nie widzieć problemu w spotykaniu się z nimi i nie odbierać im praw, jakie wszyscy mamy. W końcu – żeby nie powstrzymywać naszych dzieci przed przyjaźnieniem się z dziećmi autystycznymi tylko dlatego, że sami takich dzieci nie mamy, nie mamy wiedzy na temat autyzmu, cierpliwości i czasu. A niekiedy – po prostu – i chęci.

Osobom z autyzmem można pomóc na dwa sposoby: po pierwsze, przestać wierzyć w stereotypy i przestać je powtarzać, a po drugie – okazać im wsparcie. Dlatego po raz kolejny  wzięliśmy udział w niebieskim łosickim marszu.

Dziękujemy dzieciom, młodzieży i dorosłym, że byliście z nami. Ogromne podziękowania kierujemy do osób w spektrum i ich rodzicom, którzy wzięli udział w wydarzeniu. Jesteście odważni, wspaniali, niezwykli. Brawo WY!

Słowa podziękowania kierujemy także w stronę Komendy Powiatowej Policji za zabezpieczenie bezpiecznego przemarszu oraz zabezpieczenie porządku publicznego w trakcie happeningu w Parku Jagiellończyka.

Info: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Łosicach

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}