W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Przedsiębiorco nie przegap terminu korekty dokumentów!

29.11.2023

grafika przedstawia na białym tle zielony napis ZUS Zakład ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o skróconym terminie na korektę dokumentów.

 Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o tym na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, gdzie płatnicy mogą spodziewać się wiadomości na swoich profilach.

Od 2022 r. są nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych).Do 1 stycznia 2024 r. płatnik składek może skorygować dokumenty rozliczeniowe, które były złożone za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 roku. Korekty dokumentów złożonych za okres od stycznia 2022 r. płatnik może przekazać w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc.

Po upływie tych terminów korekty mogą być sporządzone tylko z urzędu przez ZUS i tylko na koncie ubezpieczonego. Te korekty ZUS zrobi na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji. W ich wyniku nie nastąpią żadne zmiany w rozliczeniach z płatnikiem składek.

Dlatego każdy płatnik składek powinien zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które przekazał do ZUS za okresy od stycznia 1999 do grudnia 2021 roku. Korektę będzie mógł przesłać najpóźniej 1 stycznia 2024 roku. Warto jak najszybciej przeanalizować dokumenty, aby móc jeszcze je poprawić.

Wsparcie ZUS dla płatników
Płatnicy składek mogą skorzystać ze wsparcia ZUS-u przy weryfikacji dokumentów. Pomoc mogą otrzymać telefonicznie – w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) – tel. 22 560-16-00, podczas e-wizyty w ZUS-ie, a także w dowolnej placówce. Jeśli płatnik będzie wysyłał je przez program Płatnik lub e-Płatnik, może złożyć wniosek o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które ma w swojej bazie danych. 

 

{"register":{"columns":[]}}