Projekt "Nowy stary w Małopolsce z EURESem"
26.06.2024
Planujesz powrót do Polski? Pamiętaj!
Skończyłeś pracować za granicą? Nie wiesz co dalej?
- Postaraj się o zasiłek dla osób bezrobotnych w państwie swojego ostatniego zatrudnienia. Jeżeli go otrzymasz, możesz zachować go po powrocie do Polski. W tym celu uzyskaj dokument U2, a po powrocie do Polski zarejestruj się jako osoba poszukująca pracy w powiatowym urzędzie pracy w powiecie odpowiadającym adresowi zameldowania.
- Jeśli nie spełniasz warunków, aby otrzymać zasiłek za granicą, zarejestruj się jako osoba bezrobotna w Polsce i staraj się o polski zasiłek. Możesz to zrobić tylko w powiatowym urzędzie pracy odpowiadającym adresowi zameldowania. W celu ustalenia uprawnienia do zasiłku potrzebny będzie twój wniosek oraz dokument potwierdzający pracę za granicą.
- Jak udowodnić okresy pracy za granicą?
Służy do tego Dokument U1. Możesz go otrzymać w instytucji właściwej ds. bezrobocia w kraju ostatniego zatrudnienia.
Lista instytucji gdzie można ubiegać się o Dokument U1
Jeśli masz problem z uzyskaniem Dokumentu U1 – pomoże Ci w tym system SOLVIT
PAMIĘTAJ! Dokument U1 musi być wydany przez instytucję właściwą ds. bezrobocia. Starając się o niego sam i wracając z nim do Polski, przyspieszysz proces wydania decyzji w Polsce.
- Chcesz się zarejestrować w Polsce jako osoba bezrobotna i nie masz dokumentu U1
Podczas rejestracji w powiatowym urzędzie pracy złóż stosowny wniosek. Dołącz do niego wszystkie posiadane dokumenty dotyczące zatrudnienia:
-
- umowy o pracę,
- świadectwa pracy,
- rozliczenia podatkowe itp.
WUP w Krakowie zwróci się do zagranicznej instytucji właściwej ds. bezrobocia o wydanie dokumentu potwierdzającego zatrudnienie za granicą. Na decyzję w sprawie zasiłku poczekasz od 3 do 6 miesięcy.
Więcej szczegółów:
- telefon: +48 12 350 73 17
- e-mail: ks@wup-krakow.pl
Żródło: pociagdokariery.pl
Materiały
Plakat informacyjnyplakat_NSE.pdf 1.42MB