Narodowe Święta Majowe
Początek maja to czas ważnych świąt. Obchodzimy bowiem: 1 maja- Święto Pracy , 2-maja- Dzień Flagi , 3 maja- Święto Konstytucji Trzeciego Maja.
Każde z tych świąt ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy. Każde ma to do siebie i tym się wyróżnia, że bez względu na okoliczności niesie wartości uniwersalne, często piękne, mądre, bardzo poważne, pełne zadumy i refleksji nad czasem minionym, nieobecnym.
1 maja – Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej
Święto ma popularyzować wiedzę o symbolach narodowych, polskiej historii i tożsamości. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej oraz jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne. Czerwień symbolizuje przelaną krew w walce w obronie kraju, biel – wartości duchowe, czystość i niepokalanie. Tego dnia wywieśmy flagi, a by w ten sposób okazać patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny.
Tego samego dnia obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
3 maja- Święto Konstytucji
To patriotyczne święto zostało ustanowione w 1919 roku oraz ponownie w roku 1990 w rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r.
Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.