W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Narodowe Święta Majowe

grafika przedstawia na białym tle u góry flagę biało czerwoną . Na fladze widnieje granatowy napis Narodowe Święta Majowe, poniżej czarne napisy z wypisanymi datami świąt

Początek maja to czas ważnych świąt. Obchodzimy bowiem: 1 maja- Święto Pracy , 2-maja- Dzień Flagi , 3 maja- Święto Konstytucji Trzeciego Maja.

Każde z tych świąt ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy. Każde ma to do siebie i tym się wyróżnia, że bez względu na okoliczności niesie wartości uniwersalne, często piękne, mądre, bardzo poważne, pełne zadumy i refleksji nad czasem minionym, nieobecnym.

1 maja – Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej

Święto ma popularyzować wiedzę o symbolach narodowych, polskiej historii i tożsamości. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej oraz jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne. Czerwień symbolizuje przelaną krew w walce w obronie kraju, biel – wartości duchowe, czystość i niepokalanie. Tego dnia wywieśmy flagi, a by w ten sposób okazać patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny.

Tego samego dnia obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

3 maja- Święto Konstytucji

To patriotyczne święto zostało ustanowione w 1919 roku oraz ponownie w roku 1990 w rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r.

Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}