W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

"Mój prąd 4.0"- pieniądze na "fotowoltaikę +"

Zdjęcie przedstawia po lewej stronie kobietę i mężczyznę w strojach biurowych, rozmawiających ze sobą, po prawej stronie na beżowym tle zarys grafiki z literą i oraz napis Informacja

Szanowni Państwo,

Czwarta edycja programu „Mój Prąd” właśnie została zaprezentowana.
Czy jednak fotowoltaika na nowych zasadach nadal się opłaca?

Prąd i gaz drożeją z dnia na dzień, więc wysokość ponoszonych w najbliższej przyszłości rachunków jest trudna do przewidzenia. Najlepszą tarczą finansową na niechybne podwyżki cen energii niezmiennie pozostają odnawialne źródła energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło nowe zasady finansowego wsparcia dla tych źródeł w ramach programu „Mój Prąd”. Zakłada on budowę instalacji PV wraz z urządzeniami, które uzupełniają system „samowystarczalności” energetycznej, czyli magazynami ciepła, ładowarką do e-aut czy systemem inteligentnego domu. Program nastawiony jest na autokonsumpcję jak największej ilości wytwarzanego prądu, tak aby maksymalnie odciążyć sieć od konieczności integrowania wyprodukowanej przez prosumentów energii.

Jest bardzo prawdopodobne, że pomimo wprowadzenia z dniem 1.04.2022 r. mniej korzystnych zasad rozliczania prosumentów, w zestawieniu z energetyką konwencjonalną fotowoltaika będzie się opłacać coraz bardziej. W tym tylko roku taryfa za sprzedaż kilowatogodzin wzrosła średnio o 30%. Kolejne lata przyniosą zapewne kolejne podwyżki (firmy energetyczne wnioskowały o ok. 40%), a prąd na giełdzie zdrożał w ciągu roku dwukrotnie.

Więcej o warunkach nowego programu Ministerstwa Klimatu i Środowiska – „Mój Prąd” 4.0

Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 15 kwietnia 2022.

{"register":{"columns":[]}}