W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Mieczysław Kaplicki

Lekarz dermatolog, działacz społeczny i gospodarczy, polityk. 

Urodził się 12 grudnia 1875 w Wietrzychowicach w rodzinie żydowskiej jako Maurycy Kapeller. W 1901 roku ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, po czym rozpoczął praktykę lekarską. W czasie I Wojny Światowej służył w Legionach Polskich. W 1919 roku został awansowany na podpułkownika Wojska Polskiego. W wolnej Polsce był działaczem PPS i BBWR. W 1933 roku został wybrany przez Radę Miasta na prezydenta Krakowa, funkcję tę sprawował do lutego 1939, funkcję tę sprawował do lutego 1939, koncentrując się na projektach inwestycyjnych na rzecz rozwoju miasta. Zmarł 7 sierpnia 1959 r. w Penrhos w Walii.
Za swe zasługi odznaczony został: Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Krzyżem Walecznych, Komadorią Orderu Polonia Restituta.

Patronuje jednej z ulic w Krakowie.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}