W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ks. mgr Stefan Nowak

Ks. Stefan Nowak urodził się 15 sierpnia 1937 roku, w miejscowości Sikorzyce. Był synem Stanisława i Marianny z Kapturkiewiczów. Jego ojciec pracował wcześniej jako górnik we Francji. Miał dwóch braci: starszego Stefana, który umarł w dzieciństwie oraz Władysława, który wyemigrował do USA. Brat stryjeczny Stefana, Tadeusz Nowak ujawnił talent poetycki i był w latach 70-tych XX wieku szeroko znany.

Szkołę podstawową ukończył w Sikorzycach, a liceum ogólnokształcące w Radłowie, gdzie w 1954 roku otrzymał świadectwo maturalne. Następnie w latach 1954/1955 podjął studia w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W roku akademickim 1955/56 przerwał dotychczasową naukę i rozpoczął studia teologiczne w Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum”.

Sakramenty inicjacji chrześcijańskiej Stefan przyjął w kościele parafialnym.

Ks. Stefan Nowak otrzymał sakrament święceń kapłańskich z rąk ks. bpa Tomasza Wilczyńskiego 22 maja 1960 roku w Olsztynie wraz z 13. kolegami. Do kanonicznego wieku brakowało mu wówczas piętnastu miesięcy, dlatego uzyskał dyspensę. Udzielił jej ks. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski, na mocy specjalnych uprawnień udzielonych mu przez Stolicę Apostolską. Po święceniach, ks. Stefan Nowak pracował przez dwa miesiące jako wikariusz w Prabutach. Następnie został wikariuszem parafii św. Mikołaja w Elblągu (1960-1961).

Po roku władza diecezjalna skierowała go na studia specjalistyczne w Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1961 – 1965 studiował teologię moralną. Uwieńczeniem studiów był egzamin licencjacki (rzymski) oraz obrona pracy magisterskiej.

Po ukończeniu studiów i powrocie do diecezji, ks. Nowak, przez rok, pracował w parafiach: św. Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim (1965-1966), św. Wojciecha w Nidzicy (1966-1967) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie (1967-1968). Następnie przez 13 lat był wikariuszem parafii św. Antoniego i św. Katarzyny w Braniewie (1968-1981). Ks. bp Jan Obłąk, wikariusz kapitulny diecezji warmińskiej, powierzył ks. Stefanowi organizację parafii Miłosierdzia Bożego w Kwidzynie (15.VII.1981). Parafia powstała z części parafii Świętej Trójcy, którą kierował wówczas ks. prał. Wacław Kubecki. Ks. Stefan został najpierw wikariuszem ekonomem, a następnie administratorem parafii (6.X.1981). Wydział ds. Wyznań w Elblągu nie wyraził sprzeciwu wobec zamiaru biskupa. Po roku ks. Stefan Nowak został administratorem parafii św. Michała Archanioła w Zwierznie, dekanat Elbląg (21.XII.1982).

Z końcem czerwca 1998 roku, ks. Stefan Nowak zakończył kierowanie parafią w Zwierznie. Przeszedł na urlop zdrowotny i podjął starania o rentę. Nie skorzystał z możliwości zamieszkania na plebanii parafii św. Jerzego w Elblągu. Przez następne 11 lat, w miarę swoich sił, udzielał się regularnie w duszpasterstwie parafii św. Wojciecha w Elblągu. Doraźnie wspomagał również inne okoliczne parafie. Zmarł 4. sierpnia 2009 roku, w wieku prawie 72 lat.

Pogrzeb odbył się 12. sierpnia 2009 roku w elbląskim kościele pod wezwaniem św. Wojciecha.

{"register":{"columns":[]}}