W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

84 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

01.09.2023

grafika przedstawia w tle starą fotografię, na której znajdują się postacie żołnierzy z okresu II wojny światowej. Na środku znajdują się napisy: 1 września- pamiętamy- 84 rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. O godzinie 4.35 przeprowadzono zbombardowanie Wielunia. Atak ten nastąpił kilka minut przed salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte. II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.

Dzień 1 września zawsze będzie dla nas, Polaków, datą bolesną. W zadumie wspominamy ofiary drugiej wojny światowej, wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy zginęli w latach 1939-1945. Składamy hołd bohaterom i ofiarom tej wojny ze wszystkich krajów i narodów. W rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej z refleksją nosimy w pamięci to jedno z najstraszliwszych doświadczeń w historii ludzkości.

{"register":{"columns":[]}}