W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

XXIII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Zdjęcie przedstawia wszystkich uczestników, organizatorów oraz księży, którzy odśpiewują utwór na zakończenie Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek.

W niedzielę 8 stycznia 2023r. kolędą Cicho, cicho pastuszkowie… Pani Agnieszka Ślubowska wprowadziła wszystkich zgromadzonych w magiczny nastrój kolędowania na XXIII Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Woli Mystkowskiej. W konkursie udział wzięło czterdziestu trzech wykonawców z terenu gminy Somianka, którzy reprezentowali swoją szkołę w kategoriach A: klasy 0-II, B: klasy III-V i C: klasy VI-VIII. Pani Dorota Popławska – p.o. Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Mystkowskiej oraz Klaudia Zyskowska – p.o. Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Somiance przywitały zaproszonych gości, dyrektorów szkół, przedstawicieli prasy lokalnej, rodziców, nauczycieli oraz uczniów, biorący udział w konkursie wraz z opiekunami oraz zaprosiły do ponownego przeżycia narodzin Dzieciątka Jezus w wyśpiewanych kolędach i pastorałkach.

Zanim wybrzmiały pierwsze tony kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów Pani Dorota Popławska przypomniała zgromadzonym czym jest kolędowanie:

„Słowo kolęda wywodzi się z łacińskiego KOLENDE, co znaczy pierwszy dzień miesiąca.

Dawniej kolędami nazywano pieśni ludowe związane z obrzędami Nowego Roku i obyczajem składania życzeń pomyślności w gospodarstwie i w domu. Później miejsce tych pieśni zajęły inne, związane tematycznie z Bożym Narodzeniem. Najstarsze polskie kolędy pochodzą z XV i XVI wieku. Były one dziełem zarówno uznanych poetów, pisarzy jak i autorów anonimowych. Od XVII wieku polski śpiewnik wzbogacił się o pastorałki (…)”.

Wszyscy wokaliści zaprezentowali swoje utwory z wielkim zaangażowaniem. Pokazali również, że włożyli w ich przygotowanie mnóstwo radości i serca.

W jury konkursu zasiedli: Agnieszka Salwin – zastępca wójta Gminy Somianka, Klaudia Zyskowska - p.o. Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Somiance, ks. dr Remigiusz Stacherski, ks. Tadeusz Suchta i organista Paweł Andruszkiewicz . Po naradach jurorzy uznali, że najbardziej podobały im się wykonania następujących uczniów:

w kategorii A:

  • I miejsce – Szkoła Podstawowa w Popowie Kościelnym „Pastorałka od serca do ucha”
  • II miejsce – Szkoła Podstawowa w Jackowie Górnym „W dzień Bożego Narodzenia”
  • III miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Somiance „Kołysanka dla Dzieciątka”

w kategorii B:

  • I miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Somiance „Pastorałka prosto z nieba”
  • II miejsce – Szkoła Podstawowa w Jackowie Górnym „Jezusa narodzonego dzisiaj witajmy”
  • III miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Mystkowskiej „Cicha noc”

w kategorii C:

  • I miejsce – Szkoła Podstawowa w Jackowie Górnym „Płacze Jezus mały”
  • II miejsce – Szkoła Podstawowa w Ulasku „Małe Betlejem”
  • III miejsce - Szkoła Podstawowa w Popowie Kościelnym „Oto o północy”

Piękne wyśpiewane kolędy i pastorałki przypomniały magiczny świąteczny czas. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały podziękowania i słodkie upominki, a wokaliści, którzy zajęli zwycięskie miejsca dodatkowo nagrodę rzeczową i dyplom dla szkoły. Także nauczyciele przygotowujący uczniów do występów oraz jury otrzymali podziękowania oraz kwiaty z rąk wójta gminy Somianka Andrzeja Żołyńskiego.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Krzysztofa Ślubowskiego za przygotowanie pięknej oprawy muzycznej.

XXIII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek zakończył się wspólnym wykonaniem kolędy ,,Wśród nocnej ciszy” oraz poczęstunkiem, na który zaprosił pan Andrzej Żołyński.

Zdjęcia (27)

{"register":{"columns":[]}}