W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Informacja Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Zdjęcie przedstawia po lewej stronie kobietę i mężczyznę w strojach biurowych, rozmawiających ze sobą, po prawej stronie na beżowym tle zarys grafiki z literą i oraz napis Informacja

Pl.6142.7.2022

Urząd Gminy Somianka przekazuje informację Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, że na dzień dzisiejszy odnotował 24 przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich i domowych (w tym 2 psy i 1 kot) na terenie województwa mazowieckiego (powiaty: gostyniński, miński, otwocki, radomski, szydłowiecki, m. st. Warszawa, węgrowski i wołomiński).

Rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego z dnia 6 maja 2022 r. „w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego , kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, szydłowieckiego, warszawskiego zachodniego, płockiego, gostynińskiego, płońskiego, sochaczewskiego, nowodworskiego, legionowskiego, węgrowskiego, miasta Płock, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawa” na obszarze zagrożonym zakazuje się:

  1. organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów zwierząt wrażliwych na wściekliznę za wyjątkiem targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem psów, kotów i koni, na warunkach określonych w decyzji przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii;
  2. organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii;

oraz nakazuje się:

  1. trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;
  2. pozostawienie zwierząt gospodarskich, za wyjątkiem jedwabnika morowego (Bombyx mori) i pszczoły miodnej (Apis mellifera), w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wyszkowie ponadto informuje o obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia, a następnie szczepienie należy powtarzać nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Zaleca się szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.

Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie – od tego obowiązku zgodnie z art. 85 ust. 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1421) podlega karze grzywny.

Dodatkowo Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wyszkowie zwraca się z prośbą o zgłaszanie przypadków padłych zwierząt bezdomnych, dzikich oraz przypadków wystąpienia objawów wskazujących na wściekliznę u wszystkich zwierząt wrażliwych.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wyszkowie przekazuje również w załączeniu plakaty informacyjne nt.:

  • „Jak postępować w przypadku pogryzienia lub pokąsania przez dzikie zwierzę?”
  • „Jak postępować w przypadku pojawienia się dzikiego zwierzęcia na posesji?"

 

Materiały

Jak postępować w przypadku pojawienia się dzikiego zwierzęcia na posesji?
Plakat​_1.pdf 0.42MB
Jak postępować w przypadku pogryzienia lub pokąsania przez dzikie zwierzę?
Plakat​_2.pdf 1.14MB
{"register":{"columns":[]}}