Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów z Sawina - obywateli polskich pomordowanych przez Niemców w ramach Akcji Reinhardt
Park sawiński, usytuowany w centrum miejscowości był już świadkiem wielu historycznych zdarzeń, a w dniu 12 września 2024r. stał się miejscem oddania wyjątkowego hołdu.
Podczas uroczystości, które się odbyły w tym czasie, odsłonięto tablicę upamiętniającą Żydów z Sawina- polskich obywateli zamordowanych przez Niemców w ramach Akcji Reinhardt. Tablica została poświęcona pamięci ofiar jednej z najciemniejszych kart naszej przeszłości. W 2024r. przypada 80- ta rocznica zagłady polskich Żydów, która dotknęła także naszej gminy. Odsłonięcie tablicy, przypomina nie tylko o tych tragicznych wydarzeniach, ale również pełni funkcję ostrzeżenia, by nigdy nie dopuścić do powtórzenia wielkiego zła. Fundatorem i inicjatorem pamiątkowej tablicy był Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Jarosław Stawiarski.
- Niech ta tablica będzie symbolem naszej pamięci o ofiarach, a także świadectwem naszej postawy wobec niesprawiedliwości i cierpienia. Naszym obowiązkiem jest bowiem pamięć o przeszłości i budowanie przyszłości wolnej od nienawiści- przekazała Pani Agnieszka Dąbrowska Wójt Gminy Sawin w swoim przemówieniu skierowanym do Gości.
Gościem szczególnym był Symcha Keller Kantor, Członek Rabinatu RP, który w sposób wzniosły i dostojny zaśpiewał modlitwę żydowską w języku Jidysz. Wysłuchana modlitwa, rozbrzmiewała po całej okolicy, nadając podniosły charakter temu wydarzeniu.
Dziękujemy za obecność i wzięcie udziału w tychże wydarzeniach wszystkim uczestnikom, w szczególności: Ks. Andrzejowi Dolińskiemu- Proboszczowi Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Przemienienia Pańskiego w Sawinie, Pani Katarzynie Rot- Kierownikowi Biura Poselskiego Sławomira Ćwika Posła na Sejm RP, Panu Józefowi Zającowi- Senatorowi Rzeczypospolitej Polskiej, Panu Tadeuszowi Szymankowi- Sekretarzowi Urzędu Marszałkowskiemu, Panu Dariuszowi Grabczukowi- Radnemu Województwa Lubelskiego, Prof. Sabinie Bober- Kierownikowi Oddziału Upamiętniania Miejsc Martyrologii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Pani Monice Szumiło- Kierownikowi Oddziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie.
Wyjątkowe podziękowania należą się naszym regionalistom Panu Mirosławowi Dederce oraz Panu Hubertowi Wicińskiemu, którzy w swoich przemówieniach przybliżyli ciekawe losy sawińskich Żydów. Montaż słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkól w Sawinie zasługuje także na wielkie uznanie. Koła gospodyń wiejskich natomiast zadbały o walory smakowe tego wydarzenia, przygotowując poczęstunek, w tym czulent, będący tradycyjną potrawą kuchni żydowskiej. Dziękujemy.
Wysoką ragę wydarzeniu nadały poczty sztandarowe Związku Piłsudczyków RP, Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego oraz Zespołu Szkół w Sawinie, za obecność których także składamy serdeczne podziękowania. W upamiętnienie ofiar włączyła się również delegacja Harcerzy ze Szkoły Podstawowej w Bukowie Wielkiej, za co także składamy podziękowania.
W tak dostojnej, licznej i podniosłej obecności wszystkich uczestników hasło wyryte na odsłoniętej pamiątkowej sawińskiej tablicy: PAMIĘĆ JEST NASZYM OBOWIĄZKIEM, nabrało realnego i głębokiego znaczenia.