Konwent Samorządowców Powiatu Chełmskiego
W dniu 28 października 2024 r. w Sawinie odbył się konwent samorządowców powiatu chełmskiego z udziałem przedstawicieli instytucji rządowych i samorządowych. Dewizą spotkania było hasło: „Zebranie się razem to początek. Trzymanie się razem to postęp. Wspólna praca to sukces” Henrego Forda.
Gmina Sawin po raz pierwszy była gospodarzem konwentu. Pomysł, a właściwie potrzeba organizacji takiego spotkania wielokrotnie przewijała się w rozmowach z Samorządowcami, Wójtami, Burmistrzami Powiatu Chełmskiego podczas różnych spotkań. Wcześniej takie konwenty organizowane były przez Starostę potem zanikły. Należało to zmienić! Niezbędne są rozmowy na temat problemów, potrzeb, wyzwań, możliwości ale i wymiana doświadczeń pomiędzy Samorządami. One pozwalają budować silne samorządy. Mając to na uwadze wyszliśmy z inicjatywą zorganizowania konwentu w Sawinie. Propozycja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem, o czym świadczy obecność przedstawicieli rożnych szczebli władzy i instytucji.
Gościliśmy Samorządowców, Wójtów, Burmistrzów, Przewodniczących rad gmin oraz Radnych powiatu. W konwencie uczestniczyli także Posłowie na Sejm RP: Anna Dąbrowska-Banaszek, Krzysztof Grabczuk, Wiesław Różyński oraz Katarzyna Rot reprezentująca Posła Sławomira Ćwik, Krzysztof Komorski - Wojewoda Lubelski, Dyrektorzy Departamentów: Infrastruktury, Środowiska i Rolnictwa oraz Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Stanisław Mazur -Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Maciej Baranowski - Dyrektor LUW Delegatury w Chełmie, Piotr Deniszczuk - Starosta Chełmski, Marek Kopieniak - Kierownik Nadzoru Wodnego w Chełmie, Zygmunt Gardziński - Dyrektor Biura Rektora PANS w Chełmie. Zaproszony był także Zarząd Powiatu Chełmskiego.
Tematyka konwentu oscylowała wokół możliwości uzyskania wsparcia finansowego dla samorządów ze środków rządowych oraz zewnętrznych, problemów i zadań w zakresie ochrony środowiska i gospodarki odpadami, głównie rolniczymi, utylizacji azbestu, poprawy w zakresie infrastruktury drogowej, w tym z Rządowego Programu Rozwoju Dróg i programów transgranicznych. Poruszano także sprawy związane z przywróceniem ruchu osobowego granicznego na zamkniętych przejściach, zwrócono uwagę na problemy rolników z niskimi cenami zbóż i innych płodów rolnych, problemy ze zagospodarowaniem odpadów rolniczych, demograficzne, a także związane z niedofinansowaniem oświaty w samorządach i wiele innych.
Spotkanie było bardzo merytoryczne, a zaproszeni goście z dużą otwartością i chęcią współpracy odpowiadali na liczne pytania. Wydarzenie przebiegło w życzliwej atmosferze, pełnej zrozumienia i wzajemnej otwartości na potrzeby regionu.
Pod koniec sformułowano stanowiska Samorządowców, które zostaną przekazane decydentom. Dotyczyły one: zbiorki i utylizacji azbestu w gminach - pomocy ze strony programów na ten cel, uwolnienia ruchu granicznego na zamkniętych przejściach w Dorohusku oraz zwiększenia dofinansowania do oświaty.
Jesteśmy pozytywnie zbudowani dużą otwartością i chęcią współpracy uczestników konwentu oraz gości, a także wymianą doświadczeń i rozmowami poruszanymi podczas spotkania. Zauważamy potrzebę organizacji takich wydarzeń cyklicznie i mamy nadzieję, że niebawem się wszyscy spotkamy w innej gminie Powiatu Chełmskiego.
Jeszcze raz dziękujemy naszym gościom!
Zdjęcia (16)
Pokaż zdjęcie 1 z galerii.
Pokaż zdjęcie 2 z galerii.
Pokaż zdjęcie 3 z galerii.
Pokaż zdjęcie 4 z galerii.
Pokaż zdjęcie 5 z galerii.
Pokaż zdjęcie 6 z galerii.
Pokaż zdjęcie 7 z galerii.
Pokaż zdjęcie 8 z galerii.
Pokaż zdjęcie 9 z galerii.
Pokaż zdjęcie 10 z galerii.
Pokaż zdjęcie 11 z galerii.
Pokaż zdjęcie 12 z galerii.
Pokaż zdjęcie 13 z galerii.
Pokaż zdjęcie 14 z galerii.
Pokaż zdjęcie 15 z galerii.
Pokaż zdjęcie 16 z galerii.