W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Izba Regionalna - Smolarnia

ul. Zmienna 36; 43-210 Kobiór

Budynek muzeum regionalnego Smolarnia przy drodze leśnej

W 2003 roku z inicjatywy członków Kobiórskiego Koła Związku Górnośląskiego powstało Muzeum Regionalne „Smolarnia”. Budynek, w którym muzeum ma swoją siedzibę, został wzniesiony pod koniec XIX wieku, zbudowany jest z drewna na podmurówce. „W strefach szczytów deskowania zakończone są dekoracyjnymi wycinanymi ornamentami. Weranda posiada dekorację płycinową i wycinaną w formie stylizowanych lilii. W drzwiach znajdują się pozostałości dekoracyjnych kobaltowych oszkleń oraz szybek trawionych w ornamenty kwiatowe. Budynek ma wysoką wartość zabytkową i architektoniczną w skali gminy i regionu”.
Dzięki życzliwości mieszkańców i zaangażowaniu twórców tego przedsięwzięcia, w Muzeum Regionalnym „Smolarnia” zgromadzono wiele cennych eksponatów, z których najstarsze datuje się na drugą połowę XIX wieku.
Zwiedzający mogą zobaczyć dwie wystawy tematyczne: „Nasz DOM kochany i niezapomniany” oraz „Od ziarenka do bochenka”.
W roku 2022 muzeum zostało przekształcone na Izbę Regionalną nad którą opiekę sprawuje Gminny Dom Kultury.

Izba Regionalna czynna jest:

  • w sobotę od 16.00 – 18.00
  • w niedzielę od 16.00 – 18.00
  • w pozostałe dni – istnieje możliwość telefonicznego umówienia pod tel. 794506500

Zdjęcia (20)

{"register":{"columns":[]}}