Informacje o Gminie
-
Nazwa i HerbKobiór jest jedyną w Polsce miejscowością o takiej nazwie.
-
PołożenieKobiór jest gminą jednowioskową w województwie śląskim, powiecie pszczyńskim. Leży we wschodniej części Kotliny Raciborsko-Oświęcimskiej, w środku historycznej ziemi pszczyńskiej.
-
HistoriaNajstarsza udokumentowana historycznie wzmianka o Kobiórze pochodzi z 1467r. XV-wieczny Kobiór był niewielką osadą zagrodniczą, do początków następnego stulecia liczącą zaledwie 9 gospodarstw. Wygląd XVII -wiecznego Kobióra przybliża mapa pszczyńskiego wolnego państwa stanowego sporządzona w 1636r. przez Andreasa Hindenberga. Można zauważyć na niej folwark, istniejący już prawdopodobnie w XVI w.
-
Patron - Św. Urban IŚwięty Urban I był siedemnastym papieżem w historii Kościoła katolickiego. Urodził się w Rzymie, jako syn Poncjana, i sprawował swój pontyfikat w latach 222–230. Jego pontyfikat przypadł na czas rządów cesarza Aleksandra Sewera, który, choć nie prowadził otwartych prześladowań chrześcijan, nie zdołał też zapobiec napięciom i podziałom w łonie samego Kościoła.
-
Trasy roweroweNiewątpliwą zaletą gminy Kobiór jest jej położenie wśród lasów gęsto poprzecinanych duktami leśnymi dającymi świetne warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Przez Gminę Kobiór przebiega sieć tras rowerowych oznaczonych na mapie kolorami.
-
Zabytki i atrakcje turystyczneDo największych atrakcji gminy Kobiór należy zabytkowy Pałacyk Myśliwski w Promnicach, oraz kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przy którym wzniesiono kopię groty Matki Boskiej z Lourdes. Zobacz inne atrakcje w naszej gminie.