W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Nazwa i Herb

Kobiór jest jedyną w Polsce miejscowością o takiej nazwie.

Od lewej wizerunek św. Urbana na niebieskim tle, w środku na zielonym tle napis Gmina Kobiór i wizerunek św. Urbana, po prawej na niebielskim tle orzeł oraz napis Górny Śląsk Ziemia Pszczyńska

Jej etymologia przysporzyła badaczom wielu problemów. Henryk Borek, językoznawca zajmujący się analizą pochodzenia nazw śląskich rozważa dwie możliwości:
- nazwa Kobiór pochodzi od kobiór, kobierze-gwarowego określenia podbiału (Tusilago farfara), porastającego podmokłe łąki nad Korzeńcem
- nazwa powstała od gwarowego kawior, kowior (pokryta roślinnymi zarostami woda), a głoska "w" została zastąpiona "b".  Ciekawe są również opowieści ludowe zebrane i spisane przez miejscowego nauczyciela Tadeusza Kruka. Według jednej z nich nazwa Kobiór zrodziła się, gdy pierwsi osadnicy mozolnie wydobywający pnioki (gwarowe określenie pni drzew, pozostałych po ścięciu), wykrzykiwali do siebie: Kop, a bier! Z tego to powiedzenia rzekomo powstała dzisiejsza nazwa. Inni kobiórzanie twierdzili, że w nazwie ich miejscowości utrwalony został kobierzec utworzony przez kwiaty na polanie.

Aktualny herb Gminy Kobiór został ustalony przez Radę Gminy 12 lipca 1996r. i przedstawia wizerunek świętego Urbana - papieża (postać z tiarą na głowie i krzyżem podtrzymywanym na lewym ramieniu), umieszczony na błękitnym tle. Patron Gminy Kobiór- święty Urban I- był rzymianinem, siedemnastym z kolei papieżem. Jego pontyfikat przypadł na lata 222-230. W kościele katolickim obchodzi się jego wspomnienie 25 maja. Święty Urban poprzez swoje nauczanie nawrócił bardzo wielu. Przypisuje się mu między innymi nawrócenie świętej Cecylii. Sam święty, działając w obronie Kościoła, wiele wycierpiał od prześladowców, szczególnie od cesarza rzymskiego Aleksandra Sewera. Poniósł męczeńską śmierć przez ścięcie. Z dniem, w którym Kościół wspomina świętego Urbana, ludność wiązała następujące przysłowia: "Na Urbana chwile jakie, to lato takie" "Po świętym Urbanie w zbożu gadanie".

W 2001 roku (w dziesiątą rocznicę samorządności Gminy Kobiór) w Pracowni Szat Liturgicznych w Piekarach Śląskich powstał okazały sztandar, na którym znalazł się wizerunek świętego Urbana, a także herb województwa śląskiego - orzeł na błękitnym tle.

Materiały

Herb Gminy Kobiór
herb​_kobior3.svg 0.19MB
{"register":{"columns":[]}}