W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Logo Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej

Adres

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej
ul. Mickiewicza 2
34 130 Kalwaria Zebrzydowska

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej

Prezes – Krystyna Duda
Wiceprezes – Aleksander Cimer
Sekretarz – Barbara Drozdowska
Skarbnik – Radosława Wojtas
Członek Zarządu – Bogusława Moskała
Członek Zarządu – Stanisław Babiński

Charakterystyka działalności

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej działa od 1979 roku, w 2014 roku będziemy obchodzić  35-lecie jego istnienia. Stowarzyszenie aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej. Działalność jest prowadzona w dwóch obszarach : kultywowanie tradycji lokalnych i ochrona dóbr kultury oraz organizacja wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

W ramach kultywowania tradycji lokalnych jest prowadzona  Izba Muzealna, która  jednocześnie jest lokalem Towarzystwa. Znajduje się tutaj stała wystawa, na której zgromadzono zabytkowe meble, elementy wyposażenia warsztatu stolarskiego, przedmioty codziennego użytku, obrazy, plakaty i zdjęcia dawnej Kalwarii. Lokal przy ulicy Mickiewicza jest miejscem spotkań klubowych, odbywają się tutaj również liczne imprezy kulturalne ,wystawy, dla młodzieży lekcje muzealne. Dla zainteresowanych do dyspozycji jest księgozbiór o tematyce regionalnej, który został zaadoptowany do potrzeb bibliotecznych.

Towarzystwo na bieżąco prowadzi  dokumentacje ważnych wydarzeń i uroczystości w formie fotograficznej i oraz nagrań  audio i video.

W listopadzie, od kilku lat członkowie i sympatycy Towarzystwa spotykają się na Wieczorze Wspomnień, na którym prezentowane są osoby zasłużone dla Kalwarii Zebrzydowskiej. Wśród nich są działacze społeczni, organizatorzy życia cechowego, nauczyciele, malarze, poeci, księża.

W okolicy Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy organizowane są dla dzieci i młodzieży szkolnej konkursy plastyczne: na ozdobę  choinkową, szopkę,  pisankę, kartkę okolicznościową, baranka wielkanocnego.

Na stałe w życie społeczności Kalwarii wpisały się Wieczory Pieśni Patriotycznej organizowane przez TPKZ we współpracy z Centrum Kultury Sportu i Turystyki. Na wspólne śpiewanie przy akompaniamencie kapeli „U Panka” zapraszamy 3 maja i 11 listopada. Natomiast w lokalu Towarzystwa  członkowie i sympatycy spotykają się corocznie na wspólnym Kolędowaniu Przyjaciół Kalwarii.

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej jest organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w naszym mieście. Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy już od 23 lat organizowana jest Sesja Naukowa dla Młodzieży "Ocalić od zapomnienia". Jej celem jest zachowanie pamięci  o ludziach i wydarzeniach ważnych dla naszej Małej Ojczyzny. Uczniowie przygotowują swoje opracowania w formie referatów wywiadów, albumów i prezentacji multimedialnych.

Towarzystwo współpracuje :3 DH" Badyle" z Kalwarii Zeb,8 DSH „Aqarius z Zebrzydowic, ze Stowarzyszeniem Kalwaria ART. oraz  wolontariatem „Animus”. Przy  udziale harcerzy odbywają się Jesienne Rajdy Przyjaciół Kalwarii. Przyczyniają się one do poznawania najbliższej okolicy oraz jej historii. Rajdy cieszą się dużą popularnością, każdorazowo w tych imprezach bierze udział ponad 100 osób.

Towarzystwo  zrzesza  grupę Twórców  Lokalnych, których prace można podziwiać na regale wystawowym w budynku Starego  Kina..

Organizowane są liczne imprezy i wystawy. W ostatnim czasie można było  obejrzeć:

    „Wspólne Kolędowanie”- wystawa ozdób świątecznych
    „Dziś znów umiera” – wystawa Drogi Krzyżowej  współczesnej
    „Wystawa wielkanocna” – regał wystawowy
    „Burzliwe dzieje Pustelni św. Magdaleny” spotkanie z konserwatorem Elżbietą Graboś - zdjęcia
    „Malowane i klejone” - wystawa  obrazów Urszuli Wiśnickiej
    „Benefis Anny Żurek” – wystawa prac
    „ Gobeliny Żywieckie” – wystawa gobelin
    „Pielgrzymi kalwaryjscy na starej fotografii”- wystawa zdjęć.
    „Przemijanie na podstawie liści”- wystawa Władysławy Klinowskiej z Żywca

W lipcu grupa Krystyn z miasta i gminny Kalwaria Zebrzydowska obchodzą „Wspólne Imieniny”. Goszcząc wówczas imienniczki z okolic Krakowa, Katowic, Zakopanego i nie tylko.

W celu popularyzacji naszych działań wydawane jest pismo społeczno-kulturalne Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej "Kalwariarz" (do pobrania poniżej).

Izba Muzealna

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza do zwiedzania Izby Muzealnej w lokalu Towarzystwa przy ul. Mickiewicza 2 (pawilon wystawowy „Okrąglak”)
Zgromadzone przedmioty są tematycznie związane z historią naszego regionu, tradycjami rzemiosła i twórczością lokalnych artystów. W Izbie można obejrzeć zabytkowe meble kalwaryjskich stolarzy, stare fotografie i widokówki z Kalwarii, plakaty Targów Meblowych oraz zabytkowe przedmioty codziennego użytku.
Ekspozycje wzbogacają wystawy czasowe – np. rękodzieła artystycznego, fotografii, rzeźby itp.
Zwiedzanie Izby Muzealnej jest połączona z prelekcją.
Do zwiedzania zapraszamy grupy młodzieży pod kierunkiem nauczyciela od poniedziałku do soboty po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym pod nr 668 057 842.
Równocześnie informujemy, że Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej jest organizatorem imprez adresowanych do dzieci i młodzieży szkolnej. Są to: Sesja naukowa „Ocalić od zapomnienia” oraz „Jesienny Rajd Przyjaciół Kalwarii”, konkursy plastyczne i fotograficzne, konkursy historyczny oraz przeglądy zespołów artystycznych.

Informator Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej

Materiały

Kalwariarz (nr 1, rok 2007)
kalwariarz​_01​_2007.pdf 5.11MB
Kalwariarz (nr 2, rok 2008)
kalwariarz​_02​_2008.pdf 1.06MB
Kalwariarz (nr 5, rok 2011)
kalwariarz​_05​_2011.pdf 3.46MB
Kalwariarz (nr 6, rok 2012)
kalwariarz​_06​_2012.pdf 1.76MB
Kalwariarz (nr 7, rok 2013)
kalwariarz​_07​_2013.pdf 4.63MB
Kalwariarz (nr 8, rok 2014)
kalwariarz​_08​_2014.pdf 6.63MB
Kalwariarz (nr 9, rok 2015)
kalwariarz​_09​_2015.pdf 6.55MB
Kalwariarz (nr 10, rok 2016)
kalwariarz​_10​_2016.pdf 6.55MB
Kalwariarz (nr 11, rok 2017)
kalwariarz​_11​_2017.pdf 8.73MB
Kalwariarz (nr 12, rok 2018)
kalwariarz​_12​_2018.pdf 10.02MB
Kalwariarz (nr 13, rok 2019)
kalwariarz​_13​_2019.pdf 15.02MB
Kalwariarz (nr 14, rok 2020)
kalwariarz​_14​_2020.pdf 12.15MB
Kalwariarz (nr 15, rok 2021)
kalwariarz​_15​_2021.pdf 8.44MB
{"register":{"columns":[]}}