W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Segregacja olejów jadalnych

Gmina Hażlach dołączyła do ekoprojektu segregacji kolejnego odpadu, jakim jest olej jadalny. W naszej gminie w maju 2022 roku pojawiło się 6 specjalnie oznakowanych, 240-litrowych, czarno-pomarańczowych pojemników, przeznaczonych do segregacji zużytego oleju i tłuszczu jadalnego. Mapa z ich lokalizacjami znajduje się na stronie: www.segregujolej.pl/mapa.

Jak prawidłowo segregować oleje jadalne?

Czy wiesz, że praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie? Niestety, często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu – może to spowodować zatkanie się rury kanalizacyjnej, a także jest to szkodliwe dla naszej planety.

Jakie rodzaje olejów powinniśmy segregować?

Poddajemy recyklingowi każdy tłuszcz, którego używamy do żywności. Wszystkie oleje i tłuszcze jadalne – odpowiednio zabezpieczone –  powinniśmy wrzucać do pojemnika na olej. Bez względu na to, czy są to oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe czy palmowe. Także oliwy z oliwek oraz masła, margaryny czy smalce mogą zostać poddane recyklingowi.

Dlaczego segregacja oleju jest korzystna?

Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanych olejem w rurach, może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej – oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków.

Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie. Wreszcie, proces ten redukuje ilość CO2 emitowanego do atmosfery.

Jak poprawnie przygotować oleje i tłuszcze do utylizacji?

Zużyte oleje i tłuszcze wystarczy zlać do jakiejkolwiek butelki typu PET. Nigdy nie wlewaj gorącego oleju do butelki PET, może się stopić i spalić!!!

Pełną, szczelnie zamkniętą butelkę zanieś do najbliższego pojemnika przeznaczonego do segregacji olejów. Do pojemnika należy wrzucać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczy, które są używane do przygotowania jedzenia w twoim domu.

Gdzie i kiedy segregować olej jadalny?

Doradzimy ci, gdzie i kiedy najlepiej segregować zużyte oleje jadalne, aby zajęło to minimum czasu.

Znalezienie najbliższego miejsca, w którym znajdują się pojemniki do segregacji zużytego oleju jadalnego, jest łatwe. Wystarczy spojrzeć na interaktywną mapę pojemników na stronie www.segregujolej.pl. Gdy znajdziesz miejsce w pobliżu swojego gospodarstwa domowego, możesz rozpocząć nawigację do wybranego kosza, na przykład w telefonie komórkowym

Zużyty olej jadalny przelej do butelki PET. Pamiętaj jednak, żeby do pojemnika do segregacji zużytego oleju, wrzucić całkowicie napełnioną butelkę. Jeśli obawiasz się, że napełnienie pełnej butelki zajmie ci dużo czasu, wybierz mniejszą, nawet półlitrową.

Olej dobrze wlewa się do butelki z szeroką szyjką, na przykład takiej po mleku. Ważne jest jednak, aby butelka była naprawdę plastikowa – nigdy nie używaj szkła, które pęka po wrzuceniu do pojemnika.

Jeśli pojemnik do segregacji oleju nie znajduje się w pobliżu miejsca swojego zamieszkania, najlepiej dotarcie do niego połącz z inną czynnością, aby zaoszczędzić czas, na przykład w drodze do pracy, szkoły lub na zakupy. Zużyty olej możesz zabrać ze sobą na spacer z psem lub wybrać się na małą wycieczkę lub spacer do mniej innej części miasta. Mały PET można wziąć do ręki podczas regularnego biegania, co przyniesie podwójne korzyści.

To nasze propozycje, ale na pewno wymyślisz inne możliwości, które ułatwią ci sortowanie zużytych olejów i tłuszczów jadalnych. Będziemy szczęśliwi, jeśli podzielisz się nimi na naszym Facebooku lub Instagramie segregujolej.pl.

Gdzie znajdę olej jadalny do segregowania?

Nie mam w domu frytkownicy, więc nie mam zużytego oleju. Czy tak jest naprawdę? Poniżej przedstawiamy przegląd produktów spożywczych lub potraw, w których znajdziesz olej lub tłuszcz nadający się do segregacji.

Sery: marynowane sery z chili, czosnkiem lub warzywami

Niezależnie od tego, czy kupujesz gotowe sery w zalewie z oleju, czy sam je marynujesz, pozostały olej możesz oddać do recyklingu.

Warzywa i owoce marynowane: suszone pomidory, czosnek, papryka, papryczki chili, zielone lub czarne oliwki, mango, bakłażan

Możesz użyć ich do makaronu, sałatek czy pizzy, a pozostały olej wykorzystaj jako sos sałatkowy lub przelej do butelki PET i przeznacz do segregacji.

Ryby i konserwy: sardynki, śledzie, makrele, tuńczyk i inne

Jeśli nie wykorzystasz oleju, nie wylewaj go do zlewu. Możesz segregować nawet niewielkie ilości oleju – a liczy się każda kropla.

Marynaty z mięs i warzyw  –  resztki przypraw czy czosnku, które zawiera marynata, nie mają znaczenia w segregacji oleju.

Desery: pączki, faworki, oponki serowe, naleśniki, racuchy, churrosy, smażone lody czy banany w cieście

Te słodkości smażysz na głębokim oleju. Pamiętać, aby przed recyklingiem schłodzić olej do temperatury 40 stopni.

Typowe smażone dania: kotlety, mielone, steki, ryby, krokiety, skrzydełka, frytki, sery

Możesz smażyć je na oleju, maśle, smalcu lub innym tłuszczu. Wszystkie te oleje i tłuszcze nadają się do segregacji.

Inne: tłuszcz z rosołu, tłuszcz z pieczonego czy grillowanego mięsa, sosy sałatkowe także nadają się do recyklingu. Pamiętaj o tym zwłaszcza w sezonie letnim w czasie grillowania.

Jak widzisz, jest wiele potraw i przekąsek, w których znajdziesz jadalny olej i tłuszcz nadający się do recyklingu. Nie ma znaczenia, jaką kuchnię preferujesz: polską, wietnamską, tajską, włoską czy francuską. Segregacja oleju jest dla każdego – od wielbicieli kuchni tradycyjnej po wegan. Dzięki niej, oszczędzisz sobie zmartwień o zatkane rury w kuchni, łazience lub miejskiej kanalizacji.

Co dzieje się ze zużytym olejem jadalnym, który oddajemy do segregacji?

Stosunkowo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że recykling zużytego oleju spożywczego i tłuszczów jest jak najbardziej możliwy. Olej tak samo jak plastik czy szkło jest odpadem, który dostaje drugie życie.

Pojemniki do segregacji oleju w naszej gminie są regularnie opróżniane, a ich zawartość trafia do fabryki. Zużyty olej zostaje tam oczyszczony z przypalonych resztek jedzenia i wody. Butelki PET są poddane recyklingowi, a resztki jedzenia wysłane do biogazowni. Tak oczyszczony olej trafia do dalszej obróbki w przemyśle petrochemicznym – jest przetwarzany na składnik biopaliwa lub paliwo lotnicze. Tym sposobem zmniejsza się emisję dwutlenku węgla w transporcie lotniczym i samochodowym. Dzięki właściwej utylizacji i recyklingowi oleju oszczędza się zasoby naturalne – zmniejsza się zapotrzebowanie na uprawę roślin wykorzystywanych w branży spożywczej i przemysłowej.

Jak prawidłowo segregować olej w kuchni?

Zużyty olej jadalny przelewaj do plastikowej butelki PET. Gdy napełnisz butelkę szczelnie ją zakręć i wrzuć do pojemnika przeznaczonego do segregacji zużytego oleju w twojej okolicy.

Co segregować?

Możesz segregować wszystkie rodzaje olejów i tłuszczów, które używasz do przygotowywania posiłków w swoim domu, np. tłuszcz z pieczonego mięsa, olej ze smażenia, pozostałą marynatę do mięsa, olej pochodzący z puszek i konserw, olej z marynowanych warzyw. Nie wylewaj ich do zlewu – szkodzisz w ten sposób przewodom kanalizacyjnym w swoim domu. 

Poniżej publikujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z segregacją zużytych olejów i tłuszczów.

Jak segregować zużyty olej w swojej kuchni?

Wlej cały olej do butelki PET o dowolnym rozmiarze. Może to być butelka po mleku lub wodzie mineralnej. Ważne, aby butelka była całkowicie pełna i szczelnie zamknięta. W żadnym wypadku nie wlewaj oleju bezpośrednio z butelek do pojemnika.

Dlaczego nie mogę użyć szklanego słoika?

Słoik może pęknąć po wrzuceniu do pojemnika, co grozi jego poważnym zanieczyszczeniem. Dodatkowo, w procesie oczyszczania, konieczne będzie usunięcie z oleju odłamków szkła.

Co można wrzucać do pojemnika na olej?

Do pojemnika należy wrzucać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczów, które używasz do przygotowania posiłków w twoim domu. Mogą być to oleje roślinne, masło, smalec, margaryny. Do pojemników nie wrzucaj olejów technicznych, hydraulicznych czy silnikowych.

Nie mam w domu frytkownicy, więc nie mam zużytego oleju. Naprawdę?

Zużyty olej powstaje nie tylko ze smażenia kotleta czy frytek. Pozostaje również po przygotowaniu innych smażonych potraw (naleśniki, kotlety, smażony ser, pączki, tosty), marynowaniu (ser camembert i inne, warzywa, grzyby, mięso z grilla). Znajduje się także w sosach sałatkowych, konserwach i gotowych marynatach.

Dlaczego wlewanie oleju do zlewu jest problemem?

Olej stopniowo osadza się we wnętrzu rur kanalizacyjnych, a wraz z nim gromadzą się w nich inne zanieczyszczenia. Podobnie, jak w przypadku zatkania naczynia krwionośnego w naszym ciele, proces ten może być niebezpieczny.

Niestety, większość oczyszczalni ścieków nie radzi sobie w pełni z usuwaniem oleju. Zużyty olej zawiera substancje toksyczne (także rakotwórcze), których oczyszczanie jest bardzo utrudnione. Dlatego często trafia on do ekosystemu wraz z wodą.

Podsumowując, zużyty olej jest niebezpiecznym odpadem i wrogiem środowiska naturalnego.

Czy olej można kompostować?

Nie. Olej zanieczyszcza glebę i zabija małe organizmy. W domowym kompostowniku możesz pozwolić sobie na odkładanie papieru, którym wytarłeś tłustą patelnię po wlaniu oleju do butelki PET w celu segregacji.

Dlaczego warto segregować oleje?

Jest wiele powodów, dla których warto segregować zużyty olej jadalny. Zużyty olej jadalny można poddać recyklingowi i wykorzystać ponownie jako surowiec w przemyśle rafineryjnym i petrochemicznym. Dzięki segregacji oleju chronisz przed zanieczyszczeniami glebę, wodę, powietrze i inne zasoby naturalne.

Co się dzieje z olejem, który segregujemy?

Zużyty olej poddawany jest wieloetapowym procesom, w których oczyszczany jest z resztek jedzenia, przypalonych cząstek lub pozostałości wody. Oczyszczony olej trafia do dalszej obróbki w przemyśle, w szczególności w przemyśle petrochemicznym. Powstaje z niego biopaliwo drugiej generacji.

Zużyty olej jadalny to odpad, który zanieczyszcza nasze środowisko

Olej jest naturalnym produktem, od lat stosowanym do przygotowania posiłków w kuchni na całym świecie. Raz użytego oleju nie powinno się podgrzewać ponownie, ponieważ wytwarza wtedy niebezpieczne dla naszego zdrowia substancje. Co zatem zrobić z olejem, który pozostał po przygotowaniu posiłków?

Zużytego oleju nie należy wylewać do zlewu czy toalety

Konsekwencją tego postępowania jest osadzanie się zużytego oleju wraz z innymi zanieczyszczeniami w rurach i awarie sieci kanalizacyjnych. Naprawy obciążają zarówno budżet domowy, jak i miejski.

Ponadto olej, który dostaje się razem z innymi ściekami do oczyszczalni, nie jest w zupełności oczyszczany i trafia do naszego środowiska. O ile smażenie jest zdrowe, o tyle olej, który po nim pozostaje, to odpad, który zanieczyszcza środowisko.

Kiedy olej trafia do rzek czy mórz, pozostaje na ich powierzchni, uniemożliwia prawidłowe natlenienie wody i przepuszczanie promieni słonecznych. Bez tego rośliny nie mogą przeprowadzać fotosyntezy, czyli najważniejszego procesu dla istnienia życia na ziemi.

Wylewasz olej po schabowym na kompost? To także niebezpieczna praktyka

Olej może doprowadzić do tego, że kompost przegnije i zepsuje się. Bakterie w glebie przestaną pracować nad rozkładaniem materii organicznej, ponieważ będą bardziej zainteresowane rozlanym olejem. Dodatkowo olej może doprowadzić do skażenia wód powierzchniowych i podziemnych oraz stanowić zagrożenie dla organizmów żyjących pod glebą.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest segregacja oleju, recykling i jego ponowne wykorzystanie.

Jak segregować olej? Przygotuj pustą butelkę PET, np. po wodzie czy mleku. Olej ostrożnie przelej do butelki, użyj lejka i papierowego ręcznika dla bezpieczeństwa. Następnie szczelnie zakręć butelkę i schowaj np. pod zlew. Butelkę napełniaj stopniowo, a dopiero, gdy będzie pełna, wrzuć ją do najbliższego pojemnika na zużyte oleje i tłuszcze w swojej okolicy. Znajdziesz go na mapie: www.segregujolej.pl/mapa/.

Co można wrzucać do pojemnika na zużyty olej i tłuszcz jadalny?

Do pojemnika należy oddawać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczów, które pozostają po przygotowaniu posiłków w kuchni. Mogą być to oleje roślinne, masło, smalec, utwardzone tłuszcze i margaryny.

Jak poprawnie segregować olej i tłuszcz w swoim domu?

Nie wlewaj oleju bezpośrednio do pojemnika. Rozpocznij jego segregację w domu. Przygotuj plastikową butelkę o dowolnym rozmiarze i napełniaj ją stopniowo. Możesz użyć do tego lejka. Tłuszcz stały podgrzej do rozpuszczenia i także przelej do butelki. Gdy zapełnisz butelkę zanieś ją do pojemnika w swojej okolicy.

Czego nie oddawać do pojemnika?

Do pojemników na olej należy wrzucać tylko zużyty jadalny olej i tłuszcz. Pojemniki nie są przeznaczone do utylizacji olejów i smarów silnikowych, hydraulicznych, technicznych ani innych przemysłowych.

Świąteczna segregacja zużytych olejów i tłuszczy

Świąteczny stół obfituje w wiele dań, w wielu domach królują tradycyjne potrawy, inni serwują je w nowoczesnej odsłonie. Jednak w większości przypadków święta nie mogą obejść się bez oleju i tłuszczu w kuchni. Co więcej, zużywa się go w ciągu tych kilku dni tyle samo, co przez cały roku. Dlatego w tym czasie ważna jest segregacja zużytych olejów i tłuszczów, żeby nie szkodziły sieciom kanalizacyjnym i mogły zostać wykorzystane ponownie.

Wlanie zużytego oleju lub smalcu z patelni, brytfanny lub frytkownicy do zwykłej plastikowej butelki zajmuje tylko chwilę i pozwala zaoszczędzić znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Do butelki można zlać także wszystkie inne oleje i tłuszcze, które pozostaną po kuchennych przygotowaniach, np. dressingi olejowe po kiszonych smakołykach, różne marynaty czy stałe tłuszcze pozostałe po pieczeniu ciasteczek.

W nowy rok z czystymi rurami kanalizacyjnymi

Pomyśl o segregacji zużytego oleju i tłuszczu jak o części świątecznego sprzątania, o czystych rurach bez osadów tłuszczu i niechcianych zatorów. Wszyscy lubimy porządek, a porządek dotyczy nie tylko tego, co widoczne na zewnątrz. Dzięki recyklingowi oszczędzamy nie tylko na naprawach sieci kanalizacyjnych. Olej nie dostanie się do ścieków, nie zaszkodzi glebie, wodzie i nie zakłóci całego ekosystemu. Olej, który segregujesz, może być znów przydatny dla nas. Można go wykorzystać do produkcji biopaliw do samolotów i samochodów.

Świąteczny spacer

Każda rodzina ma swoje ulubione tradycje podczas świąt Bożego Narodzenia. Jedna może być wspólna dla wszystkich. Po napełnieniu butelki zużytym olejem dobrze ją zakręć i zabierz ze sobą na spacer do pojemnika z pomarańczowym wiekiem i logo segregujolej.pl. Lokalizację najbliższego pojemnika znajdziesz na stronie: www.segregujolej.pl/mapa.

W czasie świątecznych przygotowań pomyśl nie tylko o najbliższych, ale także o naszej planecie.

Ponowne wykorzystanie oleju w kuchni

Bez oleju trudno wyobrazić sobie gotowanie. Większość z nas prawdopodobnie pozbywa się go po jednym smażeniu, niektórzy decydują się na jego ponowne użycie. Jak przechowywać olej po smażeniu i dlaczego powinien później trafić do utylizacji?

Zasady ponownego użycia oleju

Olej po smażeniu należy schłodzić, przefiltrować np. przez gazę i przelać do nieprzezroczystego, zamykanego naczynia. Taki olej można przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu lub lodówce.

Warto mieć na uwadze spadek jakości oleju po każdym smażeniu oraz to, że obecność dodatków, np. przypraw, powoduje szybsze psucie.

Jak rozpoznać, że olej jest zużyty?

Wskazywać może na to ciemny kolor produktu – to może oznaczać, że jest on już przepalony, nieprzyjemny zapach, brak małych bąbelków, które powinny powstawać podczas smażenia, dymienie czy powstawanie piany w czasie podgrzewania na patelni. W takim tłuszczu powstają toksyczne związki, które mogą stanowić przyczynę chorób nowotworowych, neurologicznych, serca czy wątroby. Taki olej nie nadaje się już do przygotowywania potraw i należy go zutylizować.

Jak utylizować zużyty olej w kuchni?

Olej posmażalniczy jest traktowany jako odpad komunalny. Nie może on trafiać do kanalizacji, być spalany czy też wylewany w przypadkowych miejscach. W naszej gminie możemy oddać go do specjalnych pojemników na zużyty olej i tłuszcz jadalny. Zużyty olej zostanie oczyszczony  i ponownie wykorzystany do produkcji biopaliw.

W tłusty czwartek pamiętaj o segregacji oleju po smażeniu

W tłusty czwartek w wielu domach roznosi się zapach pączków, faworków, donatów czy oponek. To dzień, w którym nie liczy się kalorii, jest bowiem najbardziej wyczekiwanym momentem karnawału.

Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Nazywany był kiedyś zapustami, mięsopustem, karnawałem. Ostatkom towarzyszyły różne zabawy. Nazwa karnawał pochodzi od włoskiego słowa carnevale, które wzięło się z połączenia dwóch łacińskich słów carne i vale, oznaczających pożegnanie mięsa. Według tradycji, w tym dniu można się było do woli objadać. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką. Zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej pojawił się w Polsce około XVII wieku. Były przyrządzane nieco inaczej niż obecnie – w środku miały ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na niego, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem.

Dzisiaj jest wiele sposobów przyrządzenia pysznych i niepowtarzalnych pączków. Można je upiec w piekarniku, ugotować na parze i usmażyć na głębokim oleju. Jeśli decydujemy się na smażenie pączków w domu, pamiętajmy o tym, żeby po smażeniu nie wylewać oleju do kanalizacji. Taki tłuszcz tężeje w rurach i razem z innymi odpadami, tworzy tzw. góry tłuszczowe, które blokują kanalizację i powodują liczne awarie.

Co zatem zrobić ze zużytym olejem spożywczym po smażeniu w tłusty czwartek?

Po smażeniu należy poczekać, aż tłuszcz przestygnie, a następnie, np. przy pomocy lejka, przelać do plastikowej butelki (np. po wodzie, mleku, detergentach). Pełną butelkę należy wyrzucić do specjalnego pojemnika do segregacji zużytego oleju i tłuszczu, w kolorze czarnym z pomarańczowym wiekiem.

Domowy recykling odpadów i zasada 5R

Większość odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych można poddać recyklingowi. Dzięki temu chronimy środowisko, przyczyniamy się do ograniczenia zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenia ilość odpadów. Recykling zaczyna się w naszym domu, kiedy pozbywamy się odpadów. Odpady to cenne surowce i to my decydujemy o tym, czy dany odpad będzie wykorzystany ponownie, czy nie. Warto pomyśleć także o zmniejszeniu ilości odpadów, na przykład w myśl zasady 5R.

Czym jest zasada 5R?

Jej nazwa pochodzi od 5 anglojęzycznych słów zaczynających na literę R (Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot), które pozwalają wypracować, a następnie utrwalić nawyki pozwalające na ograniczenie powstawania odpadów. Co oznaczają poszczególne hasła?

Refuse (Odmawiaj) – to odmawianie użytkowania przedmiotów, które są problematyczne zarówno przy późniejszym ich przetworzeniu, jak i przy ponownym użyciu. Przykładem są jednorazowe opakowania czy torby, które można zastąpić wielorazowymi.

Reduce (Unikaj, Ogranicz) – to ograniczenie użytkowania niepotrzebnych i nadmiarowych produktów oraz zachęta do tego, aby w sposób świadomy podchodzić do codziennych wyborów. Na przykład poprzez robienie zakupów z listą produktów czy korzystanie z urządzeń w pełnym zakresie (korzystanie z pralki przy pełnym załadunku).

Reuse (Użyj ponownie) – to ponowne wykorzystanie produktów już posiadanych. Na przykład wielokrotne napełnianie plastikowej butelki na wodę czy oddanie nieużywanej odzieży potrzebującym.

Recycle (Utylizuj, Oddaj do odzysku) – przypomina o prawidłowej segregacji odpadów, by móc je później ponownie przetworzyć.

Rot (Kompostuj) – to przetwarzanie na naturalny nawóz tych odpadów, które podlegają naturalnemu procesowi rozkładu.

Recykling zaczyna się w domu

Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, odpadów biodegradowalnych oraz zużytego oleju i tłuszczu jadalnego pozwala uzyskać pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia.

Na czym polega recykling zużytego oleju jadalnego

Polega na zebraniu oleju, który pozostał po przygotowaniu posiłków, na przykład do plastikowej butelki oraz umieszczeniu jej w specjalnym pojemniku do segregacji zużytego oleju. Olej zostanie dokładnie oczyszczony, przetworzony i ponownie wykorzystany w przemyśle motoryzacyjnym jako składnik biopaliwa.

Razem możemy więcej, czyli jak małymi krokami zrobić duże zmiany

Segregacja odpadów wychodzi nam coraz lepiej, już większość z nas wie, że takie odpady jak papier, plastik czy szkło nadają się do segregacji. Ilość produkowanych śmieci jest ogromna, więc cały czas zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób możemy pomóc naszej planecie poradzić sobie z tym ekologicznym problemem.

Kolejnym niebezpiecznym odpadem wymagającym segregacji jest zużyty olej i tłuszcz jadalny. W Polsce nie ma jeszcze obowiązku segregacji takiego odpadu w gospodarstwach domowych, natomiast powstał EKO Projekt Segreguj Olej, który polega na budowaniu wśród ludzi świadomości odnośnie segregacji zużytych tłuszczy jadalnych. Nie musimy szukać daleko, żeby znaleźć państwa, które już segregują taki odpad. Są to między innymi Czechy, Słowacja, Austria, również Belgia czy Anglia.

Niestety większość ludzi wciąż wylewa olej do zlewu lub toalety, nie myśląc o konsekwencjach takiego działania. Olej osadza się w rurach i zmniejsza prawidłowy przepływ ścieków. Nawet ciepła woda z mydłem nie jest w stanie usunąć resztek oleju z rur. Takie działanie prowadzi do poważnych awarii kanalizacyjnych. Można przytoczyć sytuację z roku 2013, która miała miejsce w Londynie, gdzie tłuszcz zatkał sieć kanalizacyjną. Ilość tłuszczu ważyła 130 ton i była mniej więcej wielkości płetwala. W Wiedniu każdego roku pracownicy czyszczą kanały z 170 ton tłuszczu.

Dodatkowo oczyszczalnie nie są w stanie w stu procentach oczyścić wodę z oleju, więc pozostałości zanieczyszczają środowisko, przenikając do gleby, wody i całego ekosystemu, a nawet zabijają drobne organizmy.

Co możemy zrobić? To nic trudnego, powinniśmy pamiętać żeby olej pozostały po przygotowaniu posiłków w naszym domu zlewać do plastikowej butelki PET, a nie do zlewu czy toalety. Następnie musimy wyrzucić taką zakręconą butelkę do oznakowanych, czarno- pomarańczowych pojemników rozmieszczonych na terenie naszej gminy. Mapa z lokalizacjami pojemników znajduje się na stronie www.segregujolej.pl.

Biopaliwo z zużytego oleju jadalnego

Transport lotniczy jest jednym z największych producentów dwutlenku węgla – CO2. Jak połączyć korzyści płynące z komfortu latania z aspektem ekologii, który pozwoli zmniejszyć ślad węglowy? Jedną z opcji jest segregacja oleju jadalnego, który poddany recyklingowi, wykorzystywany jest jako biopaliwo wytwarzające zdecydowanie mniejszą ilość CO2, niż powszechnie używane paliwa. Wszystko zaczyna się w naszych kuchniach. Każdy z nas może z łatwością wpłynąć na poprawę stanu naszej planety, nie rezygnując przy tym z podróży samolotem!

Gdzie i kiedy segregować olej jadalny?

Doradzimy ci, gdzie i kiedy najlepiej segregować zużyte oleje jadalne, aby zajęło to minimum czasu.

Znalezienie najbliższego miejsca, w którym znajdują się pojemniki do segregacji zużytego oleju jadalnego, jest łatwe. Wystarczy spojrzeć na interaktywną mapę pojemników na stronie www.segregujolej.pl. Gdy znajdziesz miejsce w pobliżu swojego gospodarstwa domowego, możesz rozpocząć nawigację do wybranego kosza, na przykład w telefonie komórkowym.

Zużyty olej jadalny przelej do butelki PET. Pamiętaj jednak, żeby do pojemnika do segregacji zużytego oleju wrzucić całkowicie napełnioną butelkę. Jeśli obawiasz się, że napełnienie pełnej butelki zajmie ci dużo czasu, wybierz mniejszą, nawet półlitrową.

Olej dobrze wlewa się do butelki z szeroką szyjką, na przykład takiej po mleku. Ważne jest jednak, aby butelka była naprawdę plastikowa – nigdy nie używaj szkła, które pęka po wrzuceniu do pojemnika.

Jeśli pojemnik do segregacji oleju nie znajduje się w pobliżu miejsca swojego zamieszkania, najlepiej dotarcie do niego połącz z inną czynnością, aby zaoszczędzić czas, na przykład w drodze do pracy, szkoły lub na zakupy. Zużyty olej możesz zabrać ze sobą na spacer z psem lub wybrać się na małą wycieczkę lub spacer do innej części miasta. Mały PET można wziąć do ręki podczas regularnego biegania, co przyniesie podwójne korzyści.

To nasze propozycje, ale na pewno wymyślisz inne możliwości, które ułatwią ci sortowanie zużytych olejów i tłuszczów jadalnych. Będziemy szczęśliwi, jeśli podzielisz się nimi na naszym Facebooku lub Instagramie segregujolej.pl.

Mamy realny wpływ na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia ścieków i skażenia środowiska naturalnego. Zacznijmy segregować olej już dziś. Więcej informacji znajduje się na stronie: https://www.segregujolej.pl/chce-segregowac/.

Zużyty olej jadalny przelewaj do plastikowej butelki PET. Gdy napełnisz butelkę, wrzuć ją do 240-litrowego, czarno-pomarańczowego pojemnika do segregacji zużytego oleju, jednego z 6 znajdujących się w naszej gminie.

W gminie Hażlach znajdują się następujące lokalizacje z pojemnikami na oleje:

1. Hażlach, ul. Główna 57 – obok budynku Urzędu Gminy Hażlach,

2. Zamarski, ul. Główna – za sklepem Lewiatan, obok wiaty przystankowej w centrum, w pobliżu słupów reklamowych,

3. Kończyce Wielkie, ul. Kościelna – naprzeciwko szkoły, obok przystanku autobusowego, rondo sołtysa,

4. Brzezówka, ul. Hażlaska – parking przy cmentarzu komunalnym,

5. Rudnik, ul. Leśna 3 – obok Domu Wiejskiego,

6. Pogwizdów, ul. Katowicka 5 – obok biblioteki.

Wszystkie lokalizacje można sprawdzić na stronie https://www.segregujolej.pl/mapa.

Materiały

Segreguj z nami oleje i tłuszcze jadalne!
Segreguj z nami oleje jadalne
Artykul​_nr​_1​_Powitanie.docx 0.40MB
Jak segregować olej
Artykul​_nr​_2​_Jak​_segregowac.docx 0.02MB
Co segregować
Artykul​_nr​_3​_Co​_segregowac.docx 0.22MB
Dlaczego warto segregować oleje i tłuszcze
Artykul​_nr​_4​_Dlaczego​_warto​_segregowac.docx 0.02MB
Segreguj z nami oleje jadalne!
Segreguj​_z​_nami.pdf 1.53MB
Segreguj z nami oleje jadalne! (c.d.)
Segreguj​_z​_nami​_2.pdf 1.52MB
Segreguj z nami oleje jadalne. Jak poprawnie segregować olej?
Jak​_poprawnie​_segregowac.pdf 0.76MB
Segreguj z nami oleje jadalne. Jakie oleje można segregować?
Jakie​_oleje.pdf 0.67MB
Segreguj z nami oleje jadalne. Jak segregować
Jak​_segregowac.pdf 1.47MB
Segreguj z nami oleje jadalne. Dlaczego segregować?
Dlaczego​_segregowac.pdf 0.55MB
Segreguj zużyty olej i tłuszcz ze świątecznych dań
Segreguj​_swieta​_2022.pdf 0.65MB
Segregacja olejów jadalnych – poradnik dla konsumentów
Segreguj​_poradnik​_dla​_konsumentow.docx 0.15MB
Segregacja odpadów a edukacja dzieci w szkołach
Segregacja​_edukacja.docx 0.13MB

Zdjęcia (29)

{"register":{"columns":[]}}