W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ścieżka zdrowia hrabiny Thun-Hohenstein

Ławeczka hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein w jesiennym anturażu. Fot. Mirosław Bierski. Pod ławką jesienne liście, z tyłu drzewa i świecące latarnie.

Tytułowa ścieżka zdrowia upamiętnia Gabrielę hrabinę Thun-Hohenstein, pochodzącą z karwińskiego rodu Larischów von Mönnich, ostatnią właścicielkę miejscowego pałacu i majątku ziemskiego, która w pamięci potomnych zapisała się jako „Dobra Pani z Kończyc Wielkich”. Często przemierzała ona pieszo trasę, która dzisiaj nosi jej imię.

Ścieżka łączy drewniany, barokowy kościół pw. św. Michała Archanioła z zespołem parkowo-pałacowym, jest pięknie oświetlona, można więc po niej spacerować również po zmierzchu. Warto na chwilę przystanąć, usiąść na ławeczce przy hrabinie i zrobić sobie zdjęcie na tle biegnącej dalej w stronę pałacu ścieżki. Tuż obok niej znajdują się urządzenia siłowni zewnętrznej do ćwiczeń fizycznych na świeżym powietrzu. Będąc w pobliżu pałacu można wstąpić do pięknie odnowionej przyzamkowej kaplicy Opatrzności Bożej. Na uwagę zasługują również stare, pomnikowe dęby szypułkowe „Mieszko” i „Przemko”, rosnące przy ulicy Dolnej. Dąb „Mieszko” jest najstarszym dębem na Śląsku.

Projekt Gminy Hażlach „Ścieżka zdrowia hrabiny Thun-Hohenstein” uzyskał wsparcie finansowe ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko i budżetu państwa.

Materiały

Ścieżka zdrowia hrabiny Thun-Hohenstein

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}