W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Program "Czyste Powietrze"

Znak graficzny Programu „Czyste Powietrze”. Loga (od lewej do prawej): Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, Rzeczpospolita Polska, Dofinansowane przez Unię Europejską, Krajowy Plan Odbudowy

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ostrzega przed firmami, które powołując się na partnerstwo w Programie i posługując się w nieuprawniony sposób znakami graficznymi „Czystego Powietrza" i/lub instytucji zarządzających Programem, oferują swoje usługi związane z ubieganiem się o dofinansowanie.

Sprawdzaj firmy podające się za operatorów programu „Czyste Powietrze”

Uważaj na firmy, które zapraszają Cię na spotkanie i nakłaniają do współpracy, powołując się na partnerstwo w programie, a często też bezprawnie posługując się znakami graficznymi „Czystego Powietrza” czy instytucji zarządzających programem. Bądź czujny, zapytaj o tego wykonawcę w swojej gminie. I niech Cię nie zmyli fakt, że spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców jest organizowane w wynajętej sali gminy czy urzędu.

Przypominamy, że ogólnopolski pogram „Czyste Powietrze” – pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska – wdrażany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, gminami w całej Polsce (mamy ponad 2 tys. zaangażowanych JST) oraz wybranymi bankami. Wszystkie te instytucje – w tym listę gmin prowadzących punkty konsultacyjno-informacyjne „Czystego Powietrza” i banków oferujących Kredyt Czyste Powietrze – znajdziesz na oficjalnej stronie programu: czystepowietrze.gov.pl. Nie promujemy w naszym programie konkretnych urządzeń i materiałów, ani firm wykonawczych czy instalacyjnych, dlatego sprawdzaj z kim współpracujesz i co wybierasz, bo robisz to na własne ryzyko.

Kto jest operatorem programu „Czyste Powietrze”?

Obecnie trwa też pilotaż operatorów programu „Czyste Powietrze”, którzy są uprawnieni na podstawie stosownych umów lub porozumień do wspierania naszych beneficjentów w uzyskaniu dotacji, przeprowadzeniu i rozliczeniu przedsięwzięcia, ale tylko w dwóch województwach. W pozostałych nie prowadzimy tego typu działań.

Na terenie Małopolski w naszym imieniu działa 5 operatorów prywatnych ze specjalnymi identyfikatorami (więcej pod linkiem: czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/operatorzy/malopolskie) oraz 23 gminnych, z kolei w województwie świętokrzyskim mamy 28 gminnych operatorów (czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/operatorzy).

W żadnym innym województwie nie prowadzimy programu operatorskiego, dlatego bądź uważny, gdy ktoś puka do Twoich drzwi i wspierając się znakiem graficznym programu, czy nazywając się operatorem lub partnerem „Czystego Powietrza” namawia do współpracy przy uzyskaniu dotacji na wymianę kopciucha i termomodernizację Twojego domu. Są to nieuczciwe praktyki, wykorzystujące Twoją niewiedzę i mogące skończyć się konsekwencjami finansowymi (np. będziesz musiał oddać zaliczki, które w Twoim imieniu i za Twoją zgodą pobierze nieuczciwy wykonawca).

Niebawem operatorzy w całej Polsce

Przy okazji informujemy, że na bazie doświadczeń z dwóch wspomnianych pilotaży, pracujemy nad ogólnopolskim programem operatorów „Czyste Powietrze”, którzy będą w zasięgu ręki naszych wnioskodawców w każdym województwie. Takie rozwiązanie planujemy na 2025 r., o jego szczegółach będziemy informowali m.in. na stronie programu: czystepowietrze.gov.pl. Tymczasem uważaj, sprawdzaj i nie daj się naciągnąć nieuczciwym firmom.

*           *          *

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przypomina, iż zgodnie z zapisami dokumentacji programowej, w budynkach objętych dotacją dokonywane są kontrole realizacji inwestycji oraz zachowania okresu trwałości przedsięwzięcia. Jak wynika z ustaleń przeprowadzonych w toku kontroli, w wielu przypadkach budynki objęte dofinansowaniem po zakończeniu realizacji inwestycji wyposażone są w nieefektywne źródła ciepła, tzn. kozy, trzony kuchenne, kuchnie węglowe, piece kaflowe, kominki niespełniające warunków Programu. Dokument Program Priorytetowy w pkt. 9.3.2 Warunki odnoszące się do źródeł ciepła, ppkt. 3 określa jednoznacznie iż: „Wymieniane źródło ciepła na paliwo stałe musi być trwale wyłączone z użytku. Potwierdzeniem trwałego wyłączenia z użytku źródła ciepła na paliwo stałe jest imienny dokument zezłomowania/karta przekazania odpadu/formularz przyjęcia odpadów metali. Dopuszcza się pozostawienie w budynku/lokalu mieszkalnym pieców kaflowych lub kominków niespełniających wymagań ekoprojektu oraz docelowych wymagań aktów prawa miejscowego (w tym uchwał antysmogowych), jednak muszą być one trwale odłączone od przewodu kominowego, co oznacza trwałe wyłączenie z użytku i musi być to potwierdzone odpowiednim protokołem kominiarskim wydanym przez mistrza kominiarskiego”. Zwracamy uwagę, że w budynku objętym wnioskiem o dofinansowanie:

• Istniejący w budynku kominek bez płaszcza wodnego (tj. bez przewodów rozprowadzających ciepło) powinien posiadać certyfikat ekoprojekt. W przeciwnym wypadku, kominek ten powinien zostać zlikwidowany, bądź trwale odłączony od przewodu kominowego, co powinno zostać potwierdzone protokołem kominiarskim wydanym przez mistrza kominiarskiego.

• W przypadku posiadania w budynku trzonu kuchennego, kuchni węglowej, pieca typu koza, pieca kaflowego oraz innych nieefektywnych/bezklasowych źródeł ciepła, muszą one ulec likwidacji, bądź trwałemu odłączeniu od przewodu kominowego.

• W przypadku wyposażenia budynku w kocioł niespełniający 5 klasy według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5, kocioł ten musi zostać zlikwidowany, czego potwierdzeniem jest dokument zezłomowania/formularz przejęcia odpadów. Nie ma znaczenia fakt, że kocioł ten jest nieużytkowany, niesprawny, niepodłączony do instalacji, lecz sam fakt wyposażenia budynku w takie źródło ciepła. Podsumowując, po zakończeniu realizacji każdej inwestycji w budynku objętym dotacją w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze znajdować się może wyłącznie źródło ciepła spełniające warunki Programu. Powyższe dotyczy zarówno inwestycji dotyczących wymiany źródła ciepła, jak i inwestycji obejmujących jedynie termomodernizację budynku.

 

Program Priorytetowy Czyste Powietrze. Pamiętaj! Należy zezłomować


 

Program Priorytetowy Czyste Powietrze. Ważne informacje


*           *          *


Od 22 kwietnia 2024 r. nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”

Obowiązkowa lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), jedna szansa na najwyższe dofinansowanie, doprecyzowanie prefinansowania i pełnomocnictwa oraz wzmocnienie budżetu środkami europejskimi – to nowości, które od 22.04.2024 r. czekają na osoby korzystające z programu „Czyste Powietrze”.

„Zmieniliśmy program „Czyste Powietrze”, kierując się troską o naszych beneficjentów. Aktualne zasady mają chronić wnioskodawców i ograniczać nieuczciwe praktyki związane m.in. ze sprzedażą nieefektywnych urządzeń, które bez termomodernizacji domu, zamiast obniżać, to podwyższają rachunki za ogrzewanie” – mówi Dorota Zawadzka‐Stępniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Ale to nie koniec nowości w „Czystym Powietrzu”, bo program zyskał właśnie nowe finansowanie. „Mamy kolejne duże pieniądze dla Polaków na wymianę kopciuchów i termomodernizację domów. To aż 6,4 miliarda złotych z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), które obok środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), zapewniają nam ciągłość i stabilne finansowanie „Czystego Powietrza” w najbliższym czasie. To ogromy sukces, wypracowany wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska” – dodaje prezes NFOŚiGW.

Uszczelnienie listy ZUM dotyczy wszystkich

Obecna wersja programu z dnia 22.04.2024 r. zobowiązuje wnioskodawców – od 14.06.2024 r. – do wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę ZUM. To ma być gwarancja wyboru urządzeń o potwierdzonej jakości, czyli takich, które spełniają deklarowane w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametry oraz rzeczywiście przełożą się na efektywniejsze (tańsze) ogrzewanie polskich domów.

Nowe zasady stwarzają trzy opcje dla wnioskodawców:

  1. wniosek złożony do 21.04 – pozwala na dotację na urządzenia spoza listy ZUM;
  2. wniosek złożony od 22.04 i dowód zakupu urządzenia do 13.06 – pozwala na dotację na urządzenia spoza listy ZUM;
  3. wniosek złożony od 22.04 i dowód zakupu urządzenia od 14.06 – dotacja tylko na urządzenia z listy ZUM.

Zamknięcie listy zielonych urządzeń i materiałów dotyczy również producentów i dystrybutorów pomp ciepła. Wszystkie pompy ciepła, znajdujące się obecnie na liście ZUM, wymagają uzupełnienia dokumentacji o raport z badań z niezależnych akredytowanych laboratoriów z terenu EU lub EFTA. Uszczelnienie listy ZUM – jak już wspomniano – obejmuje również kotły zgazowujące drewno i te na pellet drzewny, ale w tym przypadku nie są wymagane dodatkowe dokumenty. O szczegółach technicznych nowych wymogów, pisaliśmy wielokrotnie na stronie programu: www.czystepowietrze.gov.pl.

Link do strony z listą ZUM: https://lista-zum.ios.edu.pl/#.

Najwyższe dofinansowanie

Kolejną istotną zmianą w „Czystym Powietrzu” jest kwestia zasad wnioskowania w ramach części 3 programu. Beneficjent, który skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania na dany budynek – na podstawie wniosku złożonego od 22.04.2024 r. – będzie mógł starać się o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1 programu (podstawowy poziom dofinansowania). Tutaj też – podobnie jak przy liście ZUM – obowiązuje okres przejściowy do 13.06.2024 r. włącznie.

Nowe reguły dotyczące najwyższego dofinansowania należy rozumieć tak, że:

  • Wniosek o dotację złożony do 21.04 – zmiany Cię nie dotyczą;
  • Wniosek o dotację złożony od 22.04 do 13.06 – okres przejściowy, uwzględniający poniższy warunek;
  • Wniosek o dotację złożony od 14.06 lub później – zmiany Cię dotyczą, jedna szansa na dotację w ramach najwyższego poziomu dofinansowania (część 3) programu), o ile już wcześniej (od 22.04) nie udzielono Ci dotacji z części 3 programu na inny budynek/lokal mieszkalny.

Prefinansowanie i pełnomocnictwo uszczegółowione

W umowie dotacji z prefinansowaniem doprecyzowano, że warunkiem wypłaty zaliczki na konto wykonawcy jest złożenie do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) podpisanej własnoręcznie przez beneficjenta dyspozycji wypłaty zaliczki wraz z kopią faktury zaliczkowej (wystawionej na beneficjenta lub beneficjenta i małżonka wspólnie). A ponadto określono czas na złożenie wniosku o płatność – rozliczającego zakres przedsięwzięcia wynikający z danej umowy z wykonawcą – do 120 dni od daty wypłaty zaliczki dotyczącej realizacji tej umowy z wykonawcą.

W przypadku składania wniosku o dotację z „Czystego Powietrza” przez pełnomocnika, teraz wymagane jest pełnomocnictwo z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy notarialnie poświadczonym (czyli z podpisem własnoręcznym złożonym przez wnioskodawcę na pełnomocnictwie w obecności notariusza, bądź wcześniej złożonym podpisem uznanym przez wnioskodawcę przed notariuszem za własnoręczny).

Nowe źródła finansowania programu „Czyste Powietrze”

NFOŚiGW sfinalizował właśnie (16.04.2024 r.) w ramach „Czystego Powietrza” podpisanie szesnastu umów (ze wszystkimi WFOŚiGW) dotyczących projektów grantowych z unijnego programu FEnIKS. Teraz, po złożeniu przez wojewódzkie fundusze pierwszych wniosków o płatności zaliczek, nastąpi uruchomienie tego nowego finansowania.

Wdrożenie środków FEnIKS (6,4 mld zł na lata 2024–29), to szansa dla ponad 145 tys. gospodarstw domowych na dotacje do wymiany ponad 111 tys. źródeł ciepła i modernizację ok. 100 tys. budynków.

 

Program „Czyste Powietrze”. Ostrzeżenie: Uważaj na nieuczciwych wykonawców


Gmina Hażlach zawarła z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach porozumienie w zakresie uruchomienia punktu konsultacyjno-informacyjnego Programu „Czyste Powietrze”.

Dzięki Programowi „Czyste Powietrze” osoby fizyczne będące właścicielami i współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych (maksymalnie 2 lokale) mogą uzyskać dofinasowanie m.in. na wymianę źródła ciepła, kompleksową termomodernizację budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz montaż odnawialnych źródeł energii.

W ramach działania punktu przeszkolony pracownik udziela mieszkańcom bezpłatnych porad o możliwościach uzyskania dofinansowania, a także pomaga w przygotowaniu i złożeniu wniosku o podstawowy i podwyższony poziom  dofinansowania.

Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny czynny jest dwa dni w tygodniu, tj. w poniedziałki w godzinach od 8.00 do 13.00 oraz w środy w godzinach od 12.00 do 17.00 i jest zlokalizowany w siedzibie Urzędu Gminy Hażlach w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Mienia (boczne wejście do Urzędu).

Mieszkańcy chcący skorzystać z bezpośredniej pomocy przy wypełnianiu wniosku proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 33 8569 479, wew. 61 w celu umówienia terminu konsultacji.

Szczegółowe informacje o Programie i korzyściach z udziału w nim można znaleźć na stronie: www.czystepowietrze.gov.pl.


*          *          *

Aktualne dane o wdrażaniu Programu „Czyste Powietrze” w Gminie Hażlach

(stan od początku trwania programu do dnia 30.09.2024 r.)

Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie: 375

Liczba zawartych umów o dofinansowanie: 319

Liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 252

Sumaryczna kwota wypłaconych dotacji: 3 559 594,07 zł

Materiały

Program „Czyste Powietrze”: dokumenty programowe do pobrania
Program „Czyste Powietrze”: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program „Czyste Powietrze”: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu „Czyste Powietrze”
Materiały informacyjne do pobrania
Ulotka o programie (obowiązuje od 22.04.2024)
Ulotka​_Czyste​_Powietrze​_2024.pdf 2.01MB
Broszura o programie (obowiązuje od 22.04.2024)
Broszura​_Czyste​_Powietrze​_2024.pdf 7.03MB
Uwaga komunikat: Sprawdź ofertę na swoje nowe źródło ciepła!
24​_07​_2023​_Komunikat​_Sprawdz​_oferte​_na​_swoje​_nowe​_zrodlo​_ciepla.doc 0.04MB
Ostrzeżenie dla wnioskodawców i beneficjentów programu „Czyste Powietrze”
Ostrzezenie.pdf 0.30MB
Ostrzeżenie dla wnioskodawców i beneficjentów programu „Czyste Powietrze”
Ostrzezenie.docx 0.10MB

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}